Zapomniane melodie #9: La Toya & Michael Jackson, Five Star, „Star Search” i Tracie Spencer, Naomi Campbell, Brainstorm

W dziewiątej odsłonie „Zapomnianych melodii” przypominam wspólny utwór La Toyi Jackson i Michaela Jacksona, 2 single popularnej na Wyspach Brytyjskich w latach 80. XX w. rodzinnej formacji Five Star, uczestników oraz triumfatorkę chętnie śledzonego kiedyś przez Amerykanów talent show „Star Search”, muzyczny kaprys Naomi Campbell i mało spopularyzowany singiel grupy Brainstorm.

 

La Toya Jackson & Michael Jackson „Night time lover”

Drugim singlem wydanym przez La Toyę Jackson z jej debiutanckiego albumu „La Toya Jackson” z 1980 r. był utwór „Night time lover” napisany i wykonany przez nią we współpracy z jej bratem Michaelem. Król Pop odpowiedzialny był również za produkcję tego utworu, której efekt według późniejszych relacji jego siostry rzekomo został w ostatniej chwili przez Michaela zmieniony, by piosenka nie przyćmiła sukcesu albumu „Off the wall”. Na temat utworu pisano również, iż pierwotnie był on przeznaczony dla Donny Summer.

„Night time lover”, podobnie jak promowany tym singlem album, nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem. Pod tym względem wokalistce nigdy nie wiodło się jednak zbyt dobrze, czego nie można powiedzieć o jej o 10 lat młodszej siostrze, Janet.

 

Five Star „The slightest touch” + „Rain or shine”

Jeżeli poszukiwaliście jakiegoś mało współczesnego, energetyzującego, a przy tym lekkiego numeru, który mógłby rozruszać Wasze zastane kości – nie tylko z samego rana, nadaje się do tego taneczno-popowy szlagier „The slightest touch” rodzinnej, 5-osobowej formacji Five Star (z wyraźną liderką – jak to w tego typu projektach bywa), która w latach 80. zeszłego stulecia, zwłaszcza dzięki materiałowi z drugiego albumu „Silk & steel”, podbijała wyspiarską listę sprzedaży singli kolejnymi przebojami.

Album „Silk & steel” był w Wielkiej Brytanii „numerem jeden”, pokrył się tam 4-krotną platyną, a 5 spośród sześciu wydanych z niego w tym regionie singli zawędrowało do brytyjskiego top 10. Najwyżej, do miejsca 2., zaszedł bliższy cechom rytmicznej ballady (z saksofonowym solo) utwór „Rain or shine”, a niewiele niżej, do miejsca 4., zareklamowany przeze mnie na wstępie utwór „The slightest touch”. Na potrzeby wydania „The slightest touch” w charakterze singla albumową wersję piosenki zmodyfikowano, by zwiększyć w ten sposób jej szanse na sukces sprzedażowy i radiowy.

Do późniejszych singli Five Star z lat 80. coraz pewniej wdzierał się napływający z USA new jack swing. Zespół po kilku latach został jednak wypluty przez muzyczny przemysł i po sukcesach z lat 80. zostało jedynie wspomnienie (do którego możecie się dzisiaj przyłączyć, słuchając obu załączonych piosenek).

 

 

Talent show „Star Search” + Tracie Spencer „This house”

W USA w latach 1983-1995, a potem jeszcze krótko w latach 2003-2004, na ekranach telewizorów gościł program typu talent show o nazwie „Star Search”. W tym popularnym programie występowali za młodu: AaliyahAlanis MorissetteBeyoncéBritney SpearsChristina AguileraJessica SimpsonJustin TimberlakeLeAnn Rimes czy Usher.

Mimo że wszystkim wymienionym udało się w późniejszych latach zrobić spore muzyczne kariery, żadna z tych osób „Star Search” nie wygrała. W 1987 r. w programie triumfowała za to niejaka Tracie Spencer, której sukces zapewniło wykonanie (świeżego jeszcze wtedy) przeboju Whitney Houston – „How will I know”. W konsekwencji 11-letnia Tracie – jako najmłodsza kobieta w historii – podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol i już w 1988 r. wydała swój debiutancki krążek pt. „Tracie Spencer”. Album, podobnie jak jego następca z 1990 r. – „Make the difference”, nie rozchodził się w USA jak świeże bułeczki. Wokalistce na rynku amerykańskim udało się jednak wylansować w tym czasie kilka przebojów średniego kalibru oraz 1 hit, który przywiódł ją nawet do 3. miejsca listy The Billboard Hot 100. Utwór promował drugi album Tracie i nosił tytuł „This house”, a podkład podszyty był modnym wówczas new jack swingiem. Piosenka notowana była także na niektórych listach w innych częściach świata.

Pod koniec lat 90. Tracie powróciła po kilkuletniej przerwie ze swoim trzecim albumem pt. „Tracie”. Później udzielała się już tylko jako „wokal wspierający” u innych artystów, by w końcu dać sobie spokój z muzyką. Mamy zatem kolejny dowód na to, iż wygrana w popularnym w swoim czasie talent show niczego w muzycznym świecie nie gwarantuje, z kolei przegrana nie przekreśla jeszcze szans na późniejszy sukces…

 

Poniżej można natomiast obejrzeć młodziutką Britney Spears, która w „Star Search” występowała w 1992 r., wykonując utwór „Love can build a bridge” z repertuaru kobiecego duetu country – The Judds (1990), którego cover w wykonaniu CherChrissie Hynde z The PretendersNeneh Cherry i Erica Claptona dotarł w 1995 r. do 1. miejsca The UK Singles Chart. Film zawiera także występ konkurenta Britney i ogłoszenie wyników.

Tak z kolei prezentowała się w programie „Star Search” 10-letnia Aaliyah śpiewająca w nim jazzowy standard z lat 30. XX w. – „My funny valentine”.

 

Naomi Campbell „Love and tears”

Jednym z kaprysów Naomi Campbell było wydanie płyty. Jak sobie wymyśliła, tak też się stało. W efekcie w 1994 r. nakładem Epic Records ukazał się album „babywoman”, którym piękna Campbell świata nie zawojowała, choć jej album zdołał przyciągnąć japońskich odbiorców.

Wydawnictwo modelki pilotował mało zachwycający singiel „Love and tears”, który w Wielkiej Brytanii dotarł jedynie do 40. miejsca. Teledysk do tego utworu wyreżyserował Anton Corbijn, który wcześniej tworzył klipy przede wszystkim dla Depeche Mode (np. „Personal Jesus” i „Policy of truth”), ale także m.in. dla U2 („One”) i Nirvany („Heart-shaped box”). Na „babywoman” znalazł się również cover utworu grupy T. Rex „Ride a white swan”. Promocję zakończono na jednym singlu. Na tym również zakończyła się muzyczna kariera głośnej supermodelki. Ale kaprys został spełniony.

 

Brainstorm „Lonely feeling (to be lonely)”

W 2001 r. Polacy rozkochali się w łotewskiej grupie Brainstorm. A sprawił to oczywiście utwór „Maybe”. W późniejszych latach, co dla tego typu sensacji niestety jest typowe, zainteresowanie grupą stopniowo malało. Może gdyby melancholijny utwór „Lonely feeling (to be lonely)” zasilił tracklistę promowanego przez „Maybe” albumu „Online”, a nie wydanego kilka lat później (w 2006 r.) albumu „Four shores”, byłby w Polsce kolejnym dla Brainstorm dużym radiowym przebojem. Warto dodać, iż inspiracją dla powstania tego utworu miała być Greta Garbo.

fot. okładka albumu: La Toya Jackson „La Toya Jackson” (discogs.com)

nagłówek – fot. okładka singla: Five Star „The slightest touch” (discogs.com)