Playlista: gwiazdy talent shows

Zapowiedź powstania pierwszej polskiej edycji programu „The X Factor” ucieszyła wielu Polaków, ale jednocześnie na pewno sprowokowała niektórych koneserów muzyki do postawienia sobie po raz kolejny zasadniczego pytania, czy jest sens w tworzeniu widowisk tego typu, skoro przeważnie uczestniczący w nich wokaliści nie są w stanie osiągnąć potem upragnionego sukcesu. Temat ten po części poruszyłem już w jednym z ostatnich wpisów na blogu (tutaj). Cel dzisiejszego wpisu jest wprawdzie nieco inny, ale w znacznym stopniu stanowi on kontynuację tamtego wątku.

Bohaterami mojej dzisiejszej playlisty postanowiłem uczynić wykonawców, którzy – by przybliżyć się do realizacji własnych muzycznych marzeń – wzięli udział w różnych, mniej lub bardziej popularnych, programach typu talent show, które miały za zadanie wyszukać wokalne talenty. Największe zamiłowanie do takich programów mają Brytyjczycy. Obecnie zainteresowaniem brytyjskich mediów cieszy się przede wszystkim „The X Factor”, ale na przestrzeni ostatnich – powiedzmy – 10 lat mieszkańcy Wysp Brytyjskich mogli podziwiać poczynania muzycznych talentów także w kilku innych widowiskach. Swój antenowy czas miał bowiem także program „Pop Idol”, dzięki któremu sławę (notabene, trochę już przebrzmiałą) zyskał Will Young. Kilku edycji doczekało się show „Popstars”, dzięki któremu Europa otrzymała Girls Aloud, a przede wszystkim kochaną dziś przez wielu Cheryl Cole. Przez krótki czas emitowano w Wielkiej Brytanii także „Fame Academy”. Oczywiście w międzyczasie pojawił się program „Britain’s Got Talent”, w którym również można oglądać i słuchać wokalistów.

Podczas gdy Brytyjczycy poszukiwali idealnego formatu dla muzycznego talent show, Amerykanie mocno przywiązali się do formuły „Idola”, który od początku swojego istnienia nosi tam nazwę „American Idol”. Dzięki niemu światową sławę zdobyła Kelly Clarkson, a później dołączyli do niej również: Jordin Sparks, Jennifer Hudson i ostatnio Adam Lambert. Pozostałym uczestnikom nie udało się tak mocno odcisnąć swojej obecności na listach przebojów poza granicami Stanów Zjednoczonych i Kanady, aczkolwiek o kilkorgu z nich sporadycznie docierają do nas jakieś sygnały zza Oceanu (zwłaszcza o Carrie Underwood). Z kolei w „America’s Got Talent” muzycy nie zostawili po sobie tak wyraźnego śladu, jak Paul Potts i Susan Boyle po „Britain’s Got Talent”. Warto jednak odnotować, że na 2011 r. planowana jest pierwsza amerykańska edycja słynnego „The X Factor”. Czy plany zostaną zrealizowane i czy uwielbiana przez Brytyjczyków formuła sprawdzi się również w USA – przekonamy się za kilka miesięcy.

Duże rozdrobnienie w sposobie szukania wokalnych talentów za pomocą medialnych widowisk charakteryzuje nasz rodzimy rynek. Teraz będziemy starać się stworzyć udany odpowiednik popularnego „The X Factor”, ale wcześniej mieliśmy przecież wiele innych podobnych programów. Najważniejszy to komentowany po dziś dzień „Idol”. Był także krótki epizod z „Fabryką gwiazd” czy z programem stacji TV4 – „Nowa generacja”. Co więcej, przez kilka lat na niską oglądalność nie mogli narzekać realizatorzy programu stacji TVN, „Droga do gwiazd” (przemianowanego w swojej ostatniej odsłonie na „Twoja droga do gwiazd”). Idąc dalej, nie sposób nie poczynić uwagi tej treści, że swój duży udział w kreowaniu potencjalnych gwiazd muzyki ma przecież show „Mam talent” (szkoda tylko, że jak na razie tylko potencjalnych…). Natomiast w latach 90. poprzedniego wieku, a także przez kilka lat tego obecnego Polacy z zapartym tchem całymi rodzinami śledzili wokalne poczynania uczestników emitowanej w TVP2 „Szansy na sukces” (program w ostatnich latach stracił jednak na znaczeniu, chociaż nadal przyciąga przed telewizory kilkumilionową widownię). Ten ostatni tytuł znacząco odbiega swoją formułą od całej reszty (m.in. mamy tu do czynienia z większą rotacją uczestników – w każdym odcinku pojawia się bowiem nowa ich grupa, a etapy są tylko 3 – casting, odcinek, koncert laureatów, z czego w TV pokazywane są 2 ostatnie), ale jego wkład w wypromowanie talentów był w naszym kraju nie do przecenienia. Za sztandarowy występ tego programu uważam wokalny popis, jaki dała w finale pierwszego sezonu Justyna Steczkowska, śpiewając „Boskie Buenos” z repertuaru zespołu Maanam w iście mistrzowskim stylu. Ten występ zwalił z nóg jury, w którego składzie znaleźli się wówczas m.in. Janusz Józefowicz i Nina Terentiew. Niewiele mniejsze znaczenie dla tego programu miał prócz tego występ, będącej wtedy jeszcze dzieckiem, Georginy Tarasiuk, która wprawiła wszystkich w osłupienie, śpiewając niczym wytrawna pieśniarka „Dłoń” Natalii Kukulskiej. A to przecież tylko pierwsze z brzegu przykłady świetnych wykonań, które mimo upływu lat nadal są często przez Polaków wspominane.

Mając na uwadze to, jak wiele emocji wywołują programy, o których piszę, uważam, że warto chociaż na chwilę zatrzymać się przy wykonawcach, którym udało się po wzięciu w nich udziału przynajmniej na krótko zaistnieć na rynkach sprzedaży albumów, singli czy na antenach radiowych. O niejednym z nich bez wątpienia większość ich ówczesnych sympatyków dziś już nawet nie pamięta – może jednak mój wpis przypomni Wam o kimś, komu kiedyś kibicowaliście, oglądając którykolwiek z muzycznych programów typu talent show. Postanowiłem położyć nacisk na artystów wypromowanych przez widowiska brytyjskie, amerykańskie, niemieckie oraz polskie – im bowiem przyglądałem się nieco dokładniej niż pozostałym. Aczkolwiek na koniec pozwoliłem sobie na wskazanie małej grupki wykonawców, którzy zaistnieli w innych krajach. Przypuszczam, że o niektórych na pewno już słyszeliście. Rzecz jasna, część z Was będzie w stanie wskazać więcej nazwisk wokalistów czy nazw zespołów mających coś wspólnego z „Idolem”, „Szansą na sukces” i tym podobnymi, którym udało się cokolwiek zdziałać w branży muzycznej, ale myślę, że przygotowany przeze mnie zestaw i tak jest pokaźny. Jeżeli wiecie coś o nieuwzględnionych przeze mnie poniżej uczestnikach programów typu talent show albo macie informacje, iż wymieniony przeze mnie muzyk pojawił się także w innym programie, czekam na komentarze. Podsumowując więc, przedstawiam Wam playlistę, której nadałem nazwę: gwiazdy talent shows.

Talenty z brytyjskich programów:
Ainslie Henderson „Keep me a secret” (4. miejsce w 1. edycji „Fame Academy”)
Alex Parks „Maybe that’s what it takes” (zwyciężczyni 2. edycji „Fame Academy”)
Alexandra Burke „The silence” (zwyciężczyni 5. edycji „The X Factor”)
Alistair Griffin „Just drive” (2. miejsce w 2. edycji „Fame Academy”)
Andy Abraham „Hang up” (2. miejsce w 2. edycji „The X Factor”)
Chico „It’s Chico time” (5. miejsce w 2. edycji „The X Factor”)
Clea (feat. Da Playaz) „We don’t have to take our clothes off” (zespół stworzony przez uczestniczki 2. edycji „Popstars: the Rivals”)
Darius „Colourblind” (3. miejsce w 1. edycji „Pop Idol”; uczestnik 1. edycji „Popstars”)
David Sneddon „Stop living the lie” (zwycięzca 1. edycji „Fame Academy”)
Diana Vickers „The boy who murdered love” (4. miejsce w 5. edycji „The X Factor”)
Emma’s Imagination „This day” (zwyciężczyni „Must Be the Music”)
G4 „Bohemian rhapsody” (2. miejsce w 1. edycji „The X Factor”)
Gareth Gates „Changes” (2. miejsce w 1. edycji „Pop Idol”)
Girls Aloud „No good advice” (zwyciężczynie 2. edycji „Popstars: the Rivals”)
Hear’Say „Pure and simple” (zwycięzcy 1. edycji „Popstars”)
(Richard X vs.) Javine „You used to” (uczestniczka 2. edycji „Popstars: the Rivals”)
Jedward (feat. Vanilla Ice) „Under pressure (ice ice baby)” (6. miejsce w 6. edycji „The X Factor”)
Jessica Garlick „Come back” (9. miejsce w 1. edycji „Pop Idol”) [utwór zajął 3. miejsce podczas Eurowizji w 2002 r.]
JLS „Beat again” (2. miejsce w 5. edycji „The X Factor”)
Joe McElderry „The climb” (zwycięzca 6. edycji „The X Factor”)
Laura White „You should have known” (8. miejsce w 5. edycji „The X Factor”)
Lemar „If there’s any justice” (3. miejsce w 1. edycji „Fame Academy”)
Leon Jackson „When you believe” (zwycięzca 4. edycji „The X Factor”)
Leona Lewis „Happy” (zwyciężczyni 3. edycji „The X Factor”)
Liberty X „Just a little” (zespół stworzony przez uczestników 1. edycji „Popstars”)
Michelle McManus „All this time” (zwyciężczyni 2. edycji „Pop Idol”)
Olly Murs „Please don’t let me go” (2. miejsce w 6. edycji „The X Factor”)
One True Voice „Sacred trust” (zwycięzcy 2. edycji „Popstars: the Rivals”)
Paul Potts „Nessun dorma” (zwycięzca 1. edycji „Britain’s Got Talent”)
Phixx „Wild boys” (zespół stworzony przez uczestników 2. edycji „Popstars: the Rivals”)
Rhydian „To where you are” (2. miejsce w 4. edycji „The X Factor”)
Sam & Mark „With a little help from my friends” (3. i 2. miejsce w 2. edycji „Pop Idol”)
Shayne Ward „Breathless” (zwycięzca 2. edycji „The X Factor”)
Sinead Quinn „I can’t break down” (2. miejsce w 1. edycji „Fame Academy”)
Steve Brookstein „Against all odds” (zwycięzca 1. edycji „The X Factor”)
Susan Boyle „Wild horses” (2. miejsce w 3. edycji „Britain’s Got Talent”)
The Cheeky Girls „The cheeky song (touch my bum)” (uczestniczki 2. edycji „Popstars: the Rivals”; uczestniczki 4. edycji „Britain’s Got Talent”)
Will Young „Your game” (zwycięzca 1. edycji „Pop Idol”)
X Factor Finalists 2008 „Hero” (piosenka wykonywana przez finalistów 5. edycji „The X Factor”)
X Factor Finalists 2009 „You are not alone” (piosenka wykonywana przez finalistów 6. edycji „The X Factor”)
X Factor Finalists 2010 „Heroes” (piosenka wykonywana przez finalistów 7. edycji „The X Factor”)

Talenty z amerykańskich programów:
Adam Lambert „Sleepwalker” (2. miejsce w 8. edycji „American Idol”)
Blake Lewis „How many words” (2. miejsce w 6. edycji „American Idol”)
Bo Bice „Inside your heaven” (2. miejsce w 4. edycji „American Idol”)
Bucky Covington „A different world” (8. miejsce w 5. edycji „American Idol”)
Carrie Underwood „Before he cheats” (zwyciężczyni 4. edycji „American Idol”)
Chris Daughtry (wokalista zespołu Daughtry) „What about now” (4. miejsce w 5. edycji „American Idol”)
Clay Aiken „This is the night” (2. miejsce w 2. edycji „American Idol”)
Danity Kane „Ride for you” (zwyciężczynie „Making the Band 3”)
David Archuleta „Crush” (2. miejsce w 7. edycji „American Idol”)
David Cook „The time of my life” (zwycięzca 7. edycji „American Idol”)
Day26 „Got me going” (zwycięzcy „Making the Band 4”)
Diana DeGarmo „Dreams” (2. miejsce w 3. edycji „American Idol”)
Eden’s Crush „Get over yourself” (zwycięzcy 1. edycji „Popstars”) [Nicole Scherzinger była członkinią E.C.]
Elliott Yamin „Wait for you” (3. miejsce w 5. edycji „American Idol”)
Fantasia „I believe” (zwyciężczyni 3. edycji „American Idol”)
J.D. Fortune (były wokalista zespołu INXS) „God’s top ten”
(zwycięzca 1. edycji „Rock Star: INXS”) [w utworze swojego wokalu użycza również Suzie McNeil, która w „Rock Star: INXS” zajęła 4. miejsce]
Jennifer Hudson „Spotlight” (7. miejsce w 3. edycji „American Idol”)
Jordin Sparks „S.O.S. (let the music play)” (zwyciężczyni 6. edycji „American Idol”)
Josh Gracin „Nothin’ to lose” (4. miejsce w 2. edycji „American Idol”)
Katharine McPhee „Over it” (2. miejsce w 5. edycji „American Idol”)
Kellie Pickler „Red high heels” (6. miejsce w 5. edycji „American Idol”)
Kelly Clarkson „Miss independent” (zwyciężczyni 1. edycji „American Idol”)
Kimberley Locke „Change” (3. miejsce w 2. edycji „American Idol”)
Kris Allen „Live like we’re dying” (zwycięzca 8. edycji „American Idol”)
Lee DeWyze „Sweet serendipity” (zwycięzca 9. edycji „American Idol”)
Mandisa „Only the world” (9. miejsce w 5. edycji „American Idol”)
Mario Vazquez „Gallery” (uczestnik 4. edycji „American Idol”)
O-Town „Liquid dreams” (zwycięzcy 1. edycji „Making the Band”)
Ruben Studdard „Sorry 2004” (zwycięzca 2. edycji „American Idol”)
Ryan Starr „My religion” (7. miejsce w 1. edycji „American Idol”)
Taylor Hicks „Do I make you proud” (zwycięzca 5. edycji „American Idol”)

Talenty z niemieckich programów:
Alexander „Take me tonight” (zwycięzca 1. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”, tj. niemieckiego „Idola”)
Bro’Sis „I believe” (zwycięzcy 2. edycji „Popstars”)
Daniel Küblböck „You drive me crazy” (3. miejsce w 1. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Daniel Schuhmacher „Anything but love” (zwycięzca 6. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Deutschland Sucht den Superstar „We have a dream” (piosenka wykonywana przez finalistów 1. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Juliette Schoppmann „Calling you” (2. miejsce w 1. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Mark Medlock „Now or never” (zwycięzca 4. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Martin Kesici „Angel of Berlin” (zwycięzca 1. edycji „Star Search”)
Mehrzad Marashi „Don’t believe” (zwycięzca 7. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Monrose „Shame” (zwyciężczynie 5. edycji „Popstars”)
No Angels „Still in love with you” (zwyciężczynie 1. edycji „Popstars”)
Nu Pagadi „Sweetest poison” (zwycięzcy 4. edycji „Popstars”)
Overground „Schick mir ‚nen Engel” (zwycięzcy 3. edycji „Popstars”)
Preluders „Everyday girl” (2. miejsce w 3. edycji „Popstars”)
Queensberry „Hello (turn your radio on)” (zwyciężczynie 7. edycji „Popstars”)
Thomas Godoj „Love is you” (zwycięzca 5. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Tobias Regner „I still burn” (zwycięzca 3. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)
Vanessa S. (feat. Ferris MC) „Fiesta” (4. miejsce w 1. edycji „Deutschland Sucht den Superstar”)

Talenty z polskich programów:
Agnieszka Włodarczyk „Zawsze byłam” (zwyciężczyni 1. edycji „Jak oni śpiewają”)
Alicja Janosz „Zmień siebie” (zwyciężczyni 1. edycji „Idola”)
Andrzej Lampert (wokalista zespołu PIN) „Odlot aniołów” (zwycięzca 2 odcinków „Szansy na sukces”, finalista 4. edycji „Twojej drogi do gwiazd”)
Aneta Figiel „Myśl o tobie” (zwyciężczyni 10. sezonu „Szansy na sukces”)
Ania Dąbrowska „Charlie Charlie” (8. miejsce w 1. edycji „Idola”)

Ania Wyszkoni „Lampa i sofa” (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”)
Aniqa (Ania Wiśniewska) „Ich dwoje” (zwyciężczyni 3. sezonu „Szansy na sukces”)
Anna Gogola „Ktoś taki jak ty” (półfinalistka 2. edycji „Mam talent”)
Anna Józefina Lubieniecka (+ Piotr Kupicha) (obecna wokalistka zespołu Varius Manx) „Africa” (zwyciężczyni 14. sezonu „Szansy na sukces”)
Asia Si „Gdy ciebie nie będzie” (półfinalistka 1. edycji „Mam talent”)
Audiofeels „Tragedy” (3. miejsce w 1. edycji „Mam talent”)
Bartek Król
(obecny wokalista zespołu Mafia) „Miasto łez”  (9. miejsce w 2. edycji „Idola”)
Bartosz Szymoniak (obecny wokalista zespołu Sztywny Pal Azji) „Singiel” (3. miejsce w 4. edycji „Idola”)
Cezary Klimczak „Już nie mów mi” (zwycięzca 2. edycji „Drogi do gwiazd”)
Diabkov (Paweł Kowalczyk) „The game” (3. miejsce w 3. edycji „Idola”)
Dominika Gawęda (obecna wokalistka Blue Cafe) „My road” (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”)
Emi „Do czego mnie namawiasz” (zwyciężczyni 4. edycji „Twojej drogi do gwiazd”)
Ewa Farna „Cicho” (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”)
Ewelina Flinta „Goniąc za cieniem” (2. miejsce w 1. edycji „Idola”)
Georgina Tarasiuk „Dłoń” (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”) [polecam!]
(Yugopolis feat.) Gosia Stępień „Płomień naszych serc” (4. miejsce w 1. edycji „Idola”)
Hania Stach „You are the universe” (6. miejsce w 2. edycji „Idola”)
Idol Top 10 „Czy…” (piosenka wykonywana przez finalistów 2. edycji „Idola”)
Idol Top 10 „Może się wydawać” (piosenka wykonywana przez finalistów 1. edycji „Idola”)
Irena Staniek „Malaguena” (zwyciężczyni odcinka w 1. edycji „Drogi do gwiazd”)
Jarek Weber „Mamy czas” (zwycięzca 1. edycji „Drogi do gwiazd”)
Justyna Steczkowska „Boskie Buenos (Buenos Aires)” (zwyciężczyni 1. sezonu „Szansy na sukces”) [polecam!]
Kamil Bednarek (wokalista zespołu Star Guard Muffin) „Dancehall queen” (2. miejsce w 3. edycji „Mam talent”)
Kasia Cerekwicka „Gdzie jesteś” (zwyciężczyni 4. sezonu „Szansy na sukces”)
Kasia Stankiewicz „Run” (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”)
Krzysztof Zalewski (Zalef) „Znikam” (zwycięzca 2. edycji „Idola”)
LOV „Wiem” (zwycięzcy programu „Nowa generacja”)
Łukasz Zagrobelny „Życie na czekanie” (uczestnik 2. edycji „Idola”)
Maciej Silski „Gdy umiera dzień” (zwycięzca 4. edycji „Idola”)
Maciek Starnawski „Nie ma takich gór” (zwycięzca programu „Jestem, jaki jestem”)
Małgorzata Markiewicz (+ Janusz Radek i Piotr Rubik) „Psalm dla ciebie” (zwyciężczyni 6. sezonu „Szansy na sukces”)
Małgorzata Rzemek
(była wokalistka zespołu Brathanki) „Wreszcie się ustatkuj”  (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”)
Marcin Mroziński „Legenda” (uczestnik 1. edycji „Idola”) [z tą piosenką reprezentował Polskę na Eurowizji w 2010 r.]
Mariusz Totoszko (wokalista zespołu Volver) „Jak wulkan” (2. miejsce w 2. edycji „Idola”)
Marta Smuk „Georgia on my mind” (4. miejsce w 2. edycji „Idola”)
Michał Gasz (i inni + Piotr Rubik) „To cała prawda” (zwycięzca 12. sezonu „Szansy na sukces”)
Michał Rudaś „Wiatr” (zwycięzca odcinka „Szansy na sukces”)
Monika Brodka „At last” (zwyciężczyni 3. edycji „Idola”)
(David Bas vs.) Nick Sinckler „Feel this love” (4. miejsce w „Fabryce gwiazd”)
Ola Nieśpielak „Małe kino” (10. miejsce w 5. edycji „Jak oni śpiewają”)
Patrycja Wódz (członkini zespołu Queens) „Od A do Zet” (7. miejsce w 1. edycji „Idola”)
Paulla „Od dziś” (uczestniczka 1. edycji „Idola”)
Piotr Polk „L.O.V.E.” (2. miejsce w 2. edycji „Jak oni śpiewają”)
Przemek Puk „Chyba mnie znasz” (11. miejsce w „Fabryce gwiazd”)
Roman Lasota „Jestem w drodze” (5. miejsce w „Fabryce gwiazd”)
Sasha Strunin „Zaczaruj mnie ostatni raz” (uczestniczka 4. edycji „Idola”)
Sławek Uniatowski „Wciąż jeszcze wierzę w nas” (2. miejsce w 4. edycji „Idola”)
Sylwia Grzeszczak (+ Liber) „Co z nami będzie” (uczestniczka 4. edycji „Idola”)
Szymon Wydra (i Carpe Diem) „Bezczas” (3. miejsce w 1. edycji „Idola”; zwycięzca odcinka „Szansy na sukces”)
The Boogie Town „Emily” (2. miejsce w programie „Nowa generacja”)
Tomek Makowiecki „Ostatnie wspólne zdjęcie” (5. miejsce w 1. edycji „Idola”; zwycięzca odcinka „Szansy na sukces”)
Violetta Brzezińska „Szarości me” (zwyciężczyni 2. sezonu „Szansy na sukces”)
Weronika Korthals (obecna wokalistka zespołu Ha-Dwa-O!) „Popatrz na mnie” (zwyciężczyni odcinka „Szansy na sukces”)

Talenty z programów z innych krajów:
Agnes „On and on” (zwyciężczyni 2. edycji „Idola” – Szwecja)
Amel Bent „Le droit a l’erreur” (3. miejsce w 2. edycji „Nouvelle Star” – Francja)
Anna Bergendahl „This is my life” (5. miejsce w 5. edycji „Idola” – Szwecja)
Danny (feat. Therese) „If only you” (6. miejsce w 3. edycji „Idola” – Szwecja)
Darin „Insanity” (2. miejsce w 1. edycji „Idola” – Szwecja)
Kurt Nilsen „The silence” (zwycięzca 1. edycji „Idola” – Norwegia)
Linkup „Mon etoile” (zwycięzcy 3. edycji „Popstars” – Francja) [Matt Pokora był członkiem Linkup]
Lollipop „Down down down” (zwyciężczynie 1. edycji „Popstars” – Włochy)
Mans Zelmerlöw „Cara mia” (4. miejsce w 2. edycji „Idola” – Szwecja)
Michal „Mon tout” (2. miejsce w 3. edycji „Star Academy” – Francja; zwycięzca odcinka „Szansy na sukces”)
Ola „Feel good” (8. miejsce w 2. edycji „Idola” – Szwecja)
Thierry Amiel „Coeur sacre” (2. miejsce w 1. edycji „Nouvelle Star” – Francja)