Ciekawostki #8: album „The dark side of the moon” Pink Floyd

„The dark side of the moon” to tytuł wydanego w marcu 1973 r. szóstego studyjnego albumu angielskiej grupy Pink Floyd, będącej czołowym przedstawicielem progresywnego rocka.

Album ten ma na swoim koncie niebywałe osiągnięcie – pomimo tego, iż na szczycie amerykańskiej listy sprzedaży płyt The Billboard 200 spędził zaledwie 1 tydzień, to w zestawieniu pozostawał w sumie aż 741 tygodni! (czyli 14 lat). Jak dotąd uhonorowany został 15-krotną platyną za sprzedaż ponad 15 milionów egzemplarzy w samych tylko Stanach Zjednoczonych. To zarazem jeden z najlepiej sprzedających się albumów w historii muzyki ze sprzedażą szacowaną na ok. 45 milionów na całym świecie. W Wielkiej Brytanii album Pink Floyd był również niezwykle popularny, co w tym momencie zapewnia mu szóstą lokatę w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt w historii brytyjskiego rynku fonograficznego (na Wyspach sprzedano ok. 4 milionów egzemplarzy albumu).

„The dark side of the moon” jest jednym z tzw. albumów koncepcyjnych. Opowiada o ludzkich lękach, samotności, kruchości życia, przemijalności czasu, zachłanności, jest więc dziełem o skrajnie pesymistycznym przesłaniu. Album podsumowują słowa padające w ostatnich sekundach wybrzemiewającej muzyki: „There is no dark side of the moon really… matter of fact it’s all dark” (Nie ma ciemnej strony księżyca, w rzeczywistości jest cały ciemny).

nagłówek – fot. okładka albumu: Pink Floyd „The dark side of the moon” (spotify.com)