Wielka Brytania: 150 najlepiej sprzedających się singli od 2000 r.

7 maja 2012 r. brytyjska stacja BBC Radio 1 zaprezentowała na swojej antenie 150 najlepiej sprzedających się w XXI wieku w Wielkiej Brytanii singli. Tak przynajmniej tę specjalną audycję zapowiadano. Nie jest to jednak w pełni precyzyjna terminologia, jeśli zważymy na to, że obecny wiek trwa od 1 stycznia 2001 r., podczas gdy w rankingu uwzględniono również sprzedaż singli w roku 2000. W istocie zatem stacja BBC Radio 1 zagrała 150 piosenek, które od momentu zakończenia dekady lat 90. XX wieku wygenerowały na Wyspach Brytyjskich najwyższą sprzedaż. Nigdzie nie podano co prawda dokładnej cezury czasowej, jaką posłużono się przy doborze nagrań, jednak szybki rzut oka na tytuły prowadzi do konkluzji, że chodzi o okres od 1 stycznia 2000 r. do mniej więcej początku maja (względnie końca kwietnia) 2012 r.

Mimo że sprzedaż stanowi jeden z podstawowych mierników popularności nagrań, zwłaszcza na takich rynkach, jak rynek brytyjski (w Polsce sprzedaż i popularność nie mają ze sobą prawie nic wspólnego), to niekiedy sugerowanie się wyłącznie tym czynnikiem może zwieść nas na manowce. Z taką sytuacją mamy do czynienia w poniższym zestawieniu. Zapytacie – dlaczego? Otóż nie jest tajemnicą, że przez kilka pierwszych lat nowego wieku brytyjski rynek dotknięty był pogłębiającym się kryzysem (to na rok 2006 przypada niechlubny rekord najniższej sprzedaży singla z 1. pozycji The UK Singles Chart, tj. 17 694 kopie singla „No tomorrow” grupy Orson) – przynajmniej na płaszczyźnie sprzedaży singli. W ostatnich latach – wraz z upowszechnieniem się zaopatrywania się w single w postaci cyfrowej – karta się odwróciła. Jaskrawym przykładem tej tendencji jest choćby to, że w czołówce poniższego zestawienia aż roi się od singli wydanych w ostatnim kilkuleciu (w top 20 mamy aż 3 single Rihanny wydane w ciągu ostatnich 2 lat). Single te były w stanie znaleźć nawet ponad 1 milion nabywców na terytorium Wielkiej Brytanii, nie potrzebując na to wielu miesięcy czy lat. Tymczasem single, które królowały na Wyspach w połowie minionej dekady, nierzadko z trudnością przekraczały pułap 600 tys. egzemplarzy, ponieważ w okresie, gdy to nimi zachwycali się Brytyjczycy, kupowanie singli było mniej popularne i do tego bardziej uciążliwe. Jakie są efekty takiego stanu rzeczy? Otóż – dla przykładu – przebywający przez 10 tygodni roku 2007 na szczycie The UK Singles Chart (jest to rekordowe osiągnięcie tego wieku) singiel „Umbrella”, flagowy hit Rihanny, na naszej liście uplasował się dopiero w szóstej dziesiątce. Co ciekawe, wyprzedził go nawet mniej znaczący przebój tej samej artystki, „What’s my name?”, który na 1. miejscu listy widoczny był zaledwie przez 1 tydzień.

Idźmy dalej… Wielkimi hitami na The UK Singles Chart w swoim czasie były ponadto single „Mercy” Duffy czy „Where is the love?” The Black Eyed Peas i Justina Timberlake’a (bestseller roku 2003). Ich sprzedaż w szczycie ich popularności zapewniła im jednak miejsca poza top 80 rankingu podsumowującego ostatnie (ponad) 12-lecie. Przebojem podobnego kalibru, co rzeczona dwójka, był na Wyspach singiel Miki „Grace Kelly” (w Polsce całkowicie przyćmiony sukcesem „Relax, take it easy”, które w Zjednoczonym Królestwie sprzedawało się dosyć przeciętnie). Aż trudno uwierzyć, że tylko o jedną pozycję zdołał on wyprzedzić ubiegłoroczny singiel Olly’ego Mursa, „Dance with me tonight”, którego z kolei pod względem sprzedaży przegonił cały batalion piosenek z roku 2011. To tak jakby postawić obok siebie „Prócz ciebie nic” Krzysztofa Kiljańskiego i „To co dobre” (wielokrotnie służącego mi za kontrprzykład) Andrzeja Piasecznego.

Najlepiej sprzedający się singiel uwzględnianego okresu wylansował zwycięzca pierwszej edycji formatu „Pop Idol”, Will Young. Jego singiel z tzw. (podwójną stroną A) „Anything is possible”/”Evergreen” wywołał krótkotrwałe, ale na tyle powszechne wariactwo wśród Brytyjczyków, że od 10 lat żadne inne wydawnictwo nie zdołało go prześcignąć pod względem sprzedaży (finaliści polskich edycji tego typu programów nie mogą liczyć nawet na taki krótkotrwały szał po zakończeniu emisji show). Do dzisiaj singiel rozszedł się w nakładzie bliskim 1,8 mln kopii. W zasadzie cały wynik wygenerowano już w roku 2002 (uwaga o tyle istotna, że niektóre single, np. „Sex on fire” Kings Of Leon, na swoją pozycję pracowały kilka lat) i to właściwie w tygodniu premiery singla (już w pierwszy dzień znalazło się ponad 400 tys. osób chętnych na zakupienie debiutanckiego nośnika pana Younga)

Drugie miejsce w dziewiczej edycji „Pop Idola” zajął – wycofany już z machiny o nazwie „rynek muzyczny” (przerzucił się na musicale) – Gareth Gates. Jego cover przerabianego wcześniej setki razy „Unchained melody” sprzedawał się na Wyspach wprost rewelacyjnie, przywodząc wokalistę na 3. miejsce naszego rankingu. Jeszcze jeden singiel z poniższego top 10 wydany został jako owoc uwielbianego przez Brytyjczyków talent show – mowa o „Hallelujah” (kolejny cover) w wykonaniu laureatki 5. edycji „The X Factor”, Alexandry Burke (#8). Do tego należy dopisać 2 charytatywne single z miejsca 7. i 10. (a Brytyjczycy chętnie wspierają takie akcje, nawet jak piosenka jest idiotyczna), i w ten sposób zostaje nam zaledwie 5 tytułów, których sprzedaży nie wspierały aż tak mocne marketingowe chwyty. Chociaż i to twierdzenie nie do końca jest prawdziwe, ponieważ singiel „Sex on fire” Kings Of Leon, mimo że w swoim czasie będący na Wyspach dużym przebojem, na pewno byłby dziś notowany nieco niżej, gdyby nie to, iż szczególnie upodobali go sobie uczestnicy programów, które otworzyły drzwi do kariery wspominanemu Willowi Youngowi czy Alexandrze Burke, co z kolei miało przełożenie na cyfrową sprzedaż singla z tym utworem. I tym sposobem zostają nam 4 nagrania z top 10. Co ciekawe, 2 z nich wydano w 2011 r., a zatem w okresie najwyższej od lat sprzedaży singli na Wyspach, co również powinniśmy mieć na względzie. Najlepiej wyszła na tym Adele, która imponującym występem na BRIT Awards 2011 uczyniła ze swojego „Someone like you” najważniejszą (póki co) balladę XXI wieku na Wyspach (balladowy charakter ma również plasujące się o jedno oczko wyżej „Evergreen” Younga, ale – jak dowodziłem – sprzedaż nie zawsze jest najdoskonalszym kryterium w ocenie popularności piosenki).

„Someone like you” w ojczyźnie panny Atkins rozeszło się jak dotąd w nakładzie bliskim 1,348 mln kopii – i na tym na pewno Adele nie poprzestanie. Warto prócz tego wiedzieć, jaka sprzedaż gwarantowała miejsce w czołowej piątce. Otóż notowany na 5. pozycji singiel „It wasn’t me” Shaggy’ego z gościnnym udziałem niejakiego RikRoka (bestseller roku 2001) – dziwnym trafem – rozszedł się na Wyspach w nakładzie szacowanym na 1,255 mln kopii.

Za najistotniejszą uznałbym jednak informację, iż siedmiocyfrowy wynik sprzedaży mają na koncie piosenki z pierwszych 23 miejsc zestawienia. Tym samym teoretycznie najbliższy „wdarcia” się do elitarnego grona singli, które znalazły w Wielkiej Brytanii co najmniej 1 milion nabywców, jest utwór „When we collide” (znowu cover!) laureata 7. edycji „The X Factor” (zaskoczeni?), Matta Cardle. Sądzę jednak, iż prędzej znajdą się w tym zestawie Gotye i Kimbra, których wspólny singiel „Somebody that I used to know” nadal sprzedaje się w tym regionie tak dobrze, że przekroczenie pułapu 1 miliona kopii wydaje się już tylko kwestią czasu – i to raczej krótkiego. Dodam jeszcze, że do maja 2012 r. takie osiągnięcie (tj. ponad 1 milion kopii legalnie zakupionego singla) przypadło w udziale 114 wydawnictwom. Ostatnim, który dopisano do listy „7-cyfrowców”, jest singiel „I don’t want to miss a thing” Aerosmith z filmu „Armageddon” (duża w tym zasługa – oczywiście! – programów, w których łowi się muzyczne talenty).

Oto 150 najlepiej sprzedających się od 2000 r. singli w Wielkiej Brytanii (zgodnie z danymi BBC Radio 1 i The Official Charts Company):

150. Crazy Frog „Axel F”
149. Timbaland feat. OneRepublic „Apologize”
148. Lady Gaga „Paparazzi”
147. The Pussycat Dolls feat. Busta Rhymes „Don’t cha”
146. R. Kelly „Ignition (remix)”
145. The Script „The man who can’t be moved”
144. Gareth Gates „Anyone of us (stupid mistake)”
143. Estelle feat. Kanye West „American boy”
142. Scissor Sisters „I don’t feel like dancin'”
141. Snoop Dogg vs David Guetta „Sweat (David Guetta remix)”
140. Olly Murs „Dance with me tonight”
139. Mika „Grace Kelly”
138. Goo Goo Dolls „Iris”
137. Olly Murs feat. Rizzle Kicks „Heart skips a beat”
136. Madonna „Hung up”
135. Beyoncé „Halo”
134. Dizzee Rascal feat. Calvin Harris & Chrome „Dance wiv me”
133. Jason Mraz „I’m yours”
132. Eminem „Without me”
131. Shaggy feat. Rayvon „Angel”
130. Will Young „Leave right now”
129. Jessie J „Do it like a dude”
128. Ed Sheeran „Lego house”
127. Tinie Tempah feat. Eric Turner „Written in the stars”
126. DJ Sammy & Yanou feat. Do „Heaven”
125. Eamon „Fuck it (I don’t want you back)”
124. Mark Ronson feat. Amy Winehouse „Valerie”
123. Dizzee Rascal & Armand Van Helden „Bonkers”
122. David Guetta feat. Kelly Rowland „When love takes over”
121. Las Ketchup „The ketchup song (asereje)”
120. Florence & The Machine „You’ve got the love”
119. Spiller feat. Sophie Ellis-Bextor „Groovejet (if this ain’t love)”
118. Example „Changed the way you kiss me”
117. LeAnn Rimes „Can’t fight the moonlight”
116. Jessie J „Domino”
115. The Pogues feat. Kirsty MacColl „Fairytale of New York”
114. Helping Haiti „Everybody hurts”
113. Flo Rida feat. T-Pain „Low”
112. Aloe Blacc „I need a dollar”
111. Coldplay „Viva la vida”
110. Chris Brown feat. Benny Benassi „Beautiful people”
109. Rihanna „Rude boy”
108. Elvis vs JXL „A little less conversation”
107. Beyoncé „Single ladies (put a ring on it)”
106. Tinchy Stryder feat. N-Dubz „Number 1”
105. S Club 7 „Never had I dream come true”
104. Plan B „She said”
103. Flo Rida „Good feeling”
102. Bruno Mars „The lazy song”
101. Katy Perry „Hot n cold”
100. Ke$ha „TiK ToK”
99. Robbie Williams „Rock DJ”
98. Girls Aloud „Sound of the underground”
97. Duffy „Mercy”
96. The Black Eyed Peas „The time (dirty bit)”
95. Take That „Patience”
94. Lady Gaga „Born this way”
93. The Killers „Human”
92. One Direction „What makes you beautiful”
91. Katy Perry „I kissed a girl”
90. Lady Gaga feat. Beyoncé „Telephone”
89. Nickelback „Rockstar”
88. James Morrison feat. Nelly Furtado „Broken strings”
87. Shakira feat. Wyclef Jean „Hips don’t lie”
86. Taio Cruz „Dynamite”
85. Sonique „It feels so good”
84. Rihanna „S&M”
83. Shakira „Whenever wherever”
82. David Guetta feat. Akon „Sexy bitch” („Sexy chick”)
81. The Black Eyed Peas feat. Justin Timberlake „Where is the love?”
80. Beyoncé „If I were a boy”
79. Alicia Keys „Empire state of mind (part II) broken down”
78. Michael Andrews feat. Gary Jules „Mad world”
77. Ellie Goulding „Your song”
76. Jay-Z feat. Alicia Keys „Empire state of mind”
75. James Blunt „You’re beautiful”
74. Military Wives & Gareth Malone „Wherever you are”
73. The Black Eyed Peas „Boom boom pow”
72. LMFAO „Sexy and I know it”
71. B.o.B feat. Hayley Williams „Airplanes”
70. Rage Against The Machine „Killing in the name”
69. Owl City „Fireflies”
68. Labrinth feat. Tine Tempah „Earthquake”
67. Baha Men „Who let the dogs out?”
66. Alexandra Burke feat. Flo Rida „Bad boys”
65. Usher feat. will.i.am „OMG”
64. Leona Lewis „Run”
63. David Guetta feat. Sia „Titanium”
62. Katy Perry feat. Snoop Dogg „California gurls”
61. Wheatus „Teenage dirtbag”
60. Yolanda Be Cool & DCUP „We no speak Americano”
59. All Saints „Pure shores”
58. Eminem „Lose yourself”
57. S Club 7 „Don’t stop movin'”
56. Westlife „Uptown girl”
55. Coldplay „Paradise”
54. DJ Ötzi „Hey baby (uhh, ahh)”
53. Rihanna feat. Jay-Z „Umbrella”
52. Rihanna feat. Drake „What’s my name?”
51. Tinie Tempah „Pass out”
50. La Roux „In for the kill”
49. Adele „Make you feel my love”
48. Christina Perri „Jar of hearts”
47. Joe McElderry „The climb”
46. Nelly feat. Kelly Rowland „Dilemma”
45. The Black Eyed Peas „Meet me halfway”
44. Jennifer Lopez feat. Pitbull „On the floor”
43. The X Factor Finalists 2008 „Hero”
42. Eminem „Stan”
41. Katy Perry „Firework”
40. Journey „Don’t stop believin'”
39. Take That „Rule the world”
38. Snow Patrol „Chasing cars”
37. Bruno Mars „Grenade”
36. Adele „Rolling in the deep”
35. Leona Lewis „A moment like this”
34. Ed Sheeran „The A team”
33. Cee Lo Green „Fuck you!” („Forget you”)
32. Kings Of Leon „Use somebody”
31. Lady Gaga feat. Colby O’Donis „Just dance”
30. Gotye feat. Kimbra „Somebody that I used to know”
29. Pitbull feat. Ne-Yo, Afrojack & Nayer „Give me everything”
28. Enrique Iglesias „Hero”
27. Lady Gaga „Bad romance”
26. Atomic Kitten „Whole again”
25. Cheryl Cole „Fight for this love”
24. Matt Cardle „When we collide”
23. Bob The Builder „Can we fix it”
22. Gnarls Barkley „Crazy”
21. Leona Lewis „Bleeding love”
20. Rihanna „Only girl (in the world)”
19. Eminem feat. Rihanna „Love the way you lie”
18. Jessie J feat. B.o.B „Price tag”
17. Hear’Say „Pure and simple”
16. LMFAO feat. Lauren Bennett & GoonRock „Party rock anthem”
15. Shayne Ward „That’s my goal”
14. Lady Gaga „Poker face”
13. Rihanna feat. Calvin Harris „We found love”
12. Bruno Mars „Just the way you are”
11. Kylie Minogue „Can’t get you out of my head”
10. Band Aid 20 „Do they know it’s Christmas?”
9. Kings Of Leon „Sex on fire”
8. Alexandra Burke „Hallelujah”
7. Tony Christie feat. Peter Kay „(Is this the way to) Amarillo”
6. Maroon 5 feat. Christina Aguilera „Moves like Jagger”
5. Shaggy feat. Ricardo „RikRok” Ducent „It wasn’t me”
4. The Black Eyed Peas „I gotta feeling”
3. Gareth Gates „Unchained melody”
2. Adele „Someone like you”
1. Will Young „Anything is possible”/”Evergreen”
źródło: www.officialcharts.com

fot. okładka singla „Unchained melody”, którym Gareth Gates na zawsze zapisał się w historii brytyjskiej fonografii (eil.com)