MUZYKO(B)LOGowe podsumowanie roku 2013 – ALBUMY

3 tygodnie po ujawnieniu MUZYKO(B)LOGowego rankingu singli z 2013 roku publikuję MUZYKO(B)LOGowe podsumowanie roku 2013 dokonane pod kątem albumów. Co prawda większość blogerów muzycznych moment prezentowania swoim czytelnikom rocznego zestawienia ulubionych płyt ma za sobą co najmniej od miesiąca, ale ze mną już tak jest, że potrzebuję czasu, by moje odczucia wobec wydawnictw z poprzedniego roku, w szczególności moje sympatie oraz poczucie, że coś mnie zawiodło, mogły się nieco ustabilizować.

Rok 2013 w kontekście albumów, choć również pod kątem EP-ek, był dla mnie w pewien sposób wyjątkowy. Stał się taki dzięki serwisom subskrypcyjnym (w moim przypadku przede wszystkim dzięki serwisowi Deezer), które ułatwiły mi dostęp do przeróżnych tytułów. Do wielu z nich i tak bym w jakiś sposób dotarł, ale faktem jest, że ogromna rzesza albumów wydanych w 2013 r. wybrzmiała w moich głośnikach właśnie dlatego, że po raptem kilku kliknięciach mogłem ich już swobodnie słuchać przez internet. Szczególnie intensywnie z tych udogodnień korzystałem pod koniec roku, przez co „nabiłem” sobie liczbę przesłuchanych albumów (choć nie był to cel sam w sobie), ale jednocześnie utrudniłem późniejszą selekcję tych ulubionych.

Przypomnę, że w albumowym podsumowaniu sprzed roku informowałem, iż udało mi się w tamtym czasie przesłuchać 179 albumów wydanych w 2012 r. oraz 31 EP-ek z tego samego okresu. Tym razem przeszedłem samego siebie i do chwili obecnej spośród wydawnictw wypuszczonych w 2013 r. przesłuchałem aż 307 albumów i 45 EP-ek, w tym 65 albumów i 14 EP-ek nagranych przez polskich artystów. Wszystkie odsłuchania zostały udokumentowane na moim koncie na Last.fm.

  • Metodologia układania rankingu

Z uwagi na ogromną liczbę wydawnictw poznanych na przestrzeni 12 podsumowywanych miesięcy selekcję musiałem przeprowadzać w sposób, który nie do końca mnie zadowala. Nie było bowiem czasu, by wszystkiego posłuchać przynajmniej 2 razy. Albumy, które po pierwszym przesłuchaniu mnie do siebie zniechęciły, odrzucałem. Od czasu do czasu w stosunku do albumu, który z początku mi się nie spodobał, towarzyszyło mi jednak poczucie, że warto dać mu drugą (i ewentualnie jeszcze kolejną) szansę. W kilku przypadkach powrót do takiego wydawnictwa okazał się krokiem właściwym, co zaowocowało jego obecnością w moim rankingu. Jeżeli zaś album od początku wywoływał we mnie pozytywne skojarzenia i emocje, wpisywałem go na osobną listę, żeby go później nie pominąć. Następnie z tych tytułów, z którymi spędziłem więcej czasu (w przypadku longplayów była to ok. 1/3 tytułów), wytypowałem top 60. Rok temu podsumowanie liczyło 45 pozycji. Skoro jednak znacząco zwiększyła się liczba przesłuchanych wydawnictw, postanowiłem poszerzyć ranking o 15 pozycji.

Daleki jestem od tego, by deklarować, że wszystkie tytuły z rocznego top 60 szczególnie mnie urzekły, uwiodły, zawładnęły moim zmysłami etc. Jeżeli jednak dostrzeżone przeze mnie pozytywy przeważyły nad zastrzeżeniami, miejsce w top 60 stawało się jak najbardziej realne. Muszę prócz tego podkreślić, że poniższy ranking nie stanowi zestawienia najlepszych moim zdaniem albumów wydanych w 2013 r., lecz tych, które mógłbym określić mianem moich ulubionych. Jak łatwo zauważyć, zdecydowanie prym wiodą tu albumy, na których nie szczędzono elektronicznych trików.

Większe trudności niż rok i 2 lata temu miałem z wytypowaniem lidera rankingu. O ile bowiem w 2013 r. albumów, które faktycznie mi się spodobały, było więcej niż rok wcześniej (o co zapewne było łatwiej dlatego, że przesłuchałem dużo więcej wydawnictw), żaden z nich nie wyróżnił się na tyle znacząco, bym z pełną stanowczością mógł go wskazać jako mojego zdecydowanego faworyta. Tymczasem w 2012 r. Jessie Ware nagrała w moim odbiorze album o klasę wyższy niż reszta – tamto wydawnictwo nie tylko najbardziej mi się spodobało, ale jednocześnie uważałem, że jest po prostu najlepsze. Tym razem o żadnym albumie nie mogę tak powiedzieć. W pierwszej dziesiątce umieściłem zatem tytuły, które stały się mi najbliższe, a przy układaniu ich w miejsca, zwłaszcza myślę tu o miejscu 1. i 2., kierowałem się bardziej intuicją niż przekonaniem, że to miejsce należy się właśnie temu tytułowi.

  • Rozczarowania

Nie obyło się bez ogromnych zawodów. Na pewno taki zawód sprawił mi w 2013 r. Washed Out, który po doskonałym albumie „Within and without” wypuścił album „Paracosm”, a ten niestety nie przeniósł mnie ponownie do baśniowej krainy, ale bardziej zanudzał. Ten album nie tyle jest nieudany, co po prostu mało angażujący. Album poniżej moich oczekiwań wydała z pewnością Britney Spears. Na tym etapie kariery Księżniczki Pop, jak ją kiedyś nazywano, jej „Britney Jean” nie sposób już potraktować poważnie. Wydaje się, że album ten powstał z konieczności, od niechcenia, a brak zaangażowania w jego promocję okazał się dla niego całkowicie zgubny. Po co nagrywać płytę, która jego twórcę nie interesuje?

Większy zawód od Britney Spears sprawił mi jednak zespół Delphic. Po albumie „Acolyte”, który momentami przywoływał na myśl serialową baśń z dzieciństwa – „Tajemnicę Sagali”, Delphic wydali mało zrozumiały dla mnie (zwłaszcza pod koniec) i jeszcze mniej przyciągający album „Collections”. Nie jestem zainteresowany, by posiadać to wydawnictwo w swojej kolekcji… Moim oczekiwaniom nie sprostała ponadto Charli XCX, której album „True romance” kompletnie nie przypadł mi do gustu. Ponadto młodzieńczej świeżości i buntu zabrakło mi na drugim albumie grupy The Naked And Famous – „In rolling waves”, a poczucia humoru na poziomie singlowego „Uśmiechniętego psa” na albumie „5” Dick4Dick.

fot. okładka albumu „Paracosm” Washed Out, który niestety nie zasłużył sobie na miejsce w blogowym top 60 roku 2013 (prettymuchamazing.com)

  • Lista rezerwowa

Na liście rezerwowej, czyli tuż za top 60, znalazły się albumy, o których nie chcę zapominać, ale jako całość okazały się dla mnie nazbyt nużące, ewentualnie proporcja fajnych piosenek do tych, których nie mam ochoty więcej słuchać, wypadała mniej więcej na równi. Mowa o albumach:

Arctic Monkeys „AM” (album z kategorii „pół na pół”),
– Crystal Fighters „Cave rave” (zawsze po akcji „daj im jeszcze jedną szansę” ostatecznie umieszczałem „Cave rave” na liście rezerwowej),
– Daft Punk „Random access memories” (dla mnie niektóre utwory są po prostu za długie),
Disclosure „Settle” (kilka dobrych singli i kilka utworów, które mnie potwornie irytują),
– Fitz And The Tantrums „More than just a dream” (w zasadzie to solidny, popowy album, który na początku mi się podobał, ale szybko stwierdziłem, że to jajcarskie podejście, pogwizdywanie i tym podobne atrakcje powodują, że nie chce mi się już do niego wracać),
– Franz Ferdinand „Right thoughts, right words, right action” (przebojowy początek przeobraża się w nieco skapcaniały finisz),
– John Legend „Love in the future” (pierwsze wrażenie było pozytywne, ale na dłuższą metę John zaczyna tu za bardzo przynudzać; przedobrzył),
– Juveniles „Juveniles” (Francuzi z Juveniles umieścili na tym albumie kilka świetnych numerów, ale też kilka typowych zapychaczy, które popsuły mi odbiór całości),
– TGT „Three kings” (nie sądziłem, że ten album może mnie zainteresować, jednak okazało się, że na tle innych wydawnictw z nurtu R&B wydanych w 2013 r. wypadł dosyć dobrze),
The Neighbourhood „I love you.” (dobry to początek kariery, ale brytyjski odpowiednik tej kapeli, The 1975, podoba mi się dużo bardziej).

Dodatkowo pod kątem rankingu do końca brałem pod uwagę kandydatury albumów: Birdy „Fire within”Bastille „Bad blood” (wersja standardowa), Emma Louise „Vs head vs heart” , Hello Mark „Close your eyes”Mayer Hawthorne „Where does this door go”The Courteeners „Anna” i Visage „Hearts and knives”. 

Wypada jeszcze wyjaśnić, iż soundtracków do filmów: „The Great Gatsby” „The Hunger Games: catching fire”, przesłuchałem dwukrotnie. Ale – podobnie jak rok temu, chociaż doceniam pewne ich walory, zabrakło mi samozaparcia, by następnie próbować tego typu kompilacje przyrównać do albumów wydanych przez pojedynczych artystów.

fot. okładka albumu „More than just a dream” zespołu Fitz And The Tantrums (rollingstone.com)

  • MUZYKO(B)LOGowe podsumowanie roku 2013 – top 60 albumów

(Albumy polskich artystów oznaczyłem gwiazdką).

60. The Weeknd „Kiss land”
59. Avant „Face the music”
58. Theme Park „Theme Park”
57. Yuna „Nocturnal”
56. Kodaline „In a perfect world”
55. OneRepublic „Native”
54. AlunaGeorge „Body music”
53. Justin Timberlake „The 20/20 experience” + „The 20/20 experience: 2 of 2”
52. Quadron „Avalanche”
51. Futurecop! „Hopes, dreams & alienation”

fot. okładka albumu z miejsca 51. – Futurecop! „Hopes, dreams & alienation” (last.fm)

50. Sally Shapiro „Somewhere else”
49. MillionYoung „Variable”
*48. Edyta Bartosiewicz „Renovatio”
47. Agnes Obel „Aventine”
46. Austra „Olympia”
45. Little Boots „Nocturnes”
*44. Dawid Podsiadło „Comfort and happiness”
43. Blitzkids mvt. „Silhouettes”
42. Half Moon Run „Dark eyes”
41. Club 8 „Above the city”

fot. okładka albumu z miejsca 41. – Club 8 „Above the city” (rnbxclusive.se)

40. RÜFÜS „Atlas”
39. Janelle Monáe „The electric lady”
38. Noah And The Whale „Heart of nowhere”
37. Haim „Days are gone”
36. Lorde „Pure heroine”
35. Rhye „Woman”
34. MS MR „Secondhand rapture”
33. Blood Orange „Cupid deluxe”
32. Naughty Boy „Hotel Cabana”
31. Rudimental „Home”

fot. okładka albumu z miejsca 34. – MS MR „Secondhand rapture” (prettymuchamazing.com)

*30. Rebeka „Hellada”
29. Holy Ghost! „Dynamics”
28. Cut Copy „Free your mind”
27. Daughter „If you leave”
26. Capital Cities „In a tidal wave of mystery”
25. Hurts „Exile”
24. Lissie „Back to forever”
23. Shine 2009 „Our nation”
22. Pet Shop Boys „Electric”
21. Owl Eyes „Nightswim”

fot. okładka albumu z miejsca 25. – Hurts „Exile” (smcloud.net)

20. Young Galaxy „Ultramarine”
19. Tina Arena „Reset”
18. CHVRCHES „The bones of what you believe”
17. Strange Talk „Cast away”
16. Hot Natured „Different sides of the sun”
15. The 1975 „The 1975”
14. V V Brown „Samson & Delilah”
13. Sub Focus „Torus”
*12. Fox „Fox”
11. London Grammar „If you wait”

fot. okładka albumu z miejsca 16. – Hot Natured „Different sides of the sun” (pitchfork.com)

10. Gold Fields „Black sun”

fot. theaquarian.com

9. POSTILJONEN „Skyer”

fot. prettymuchamazing.com

8. Tesla Boy „The universe made of darkness”

fot. vk.me

7. Small Black „Limits of desire”

fot. stereogum.com

6. Empire Of The Sun „Ice on the dune”

fot. rollingstone.com

5. Grafton Primary „Neo”

fot. last.fm

4. The Mary Onettes „Hit the waves”

fot. labrador.se

3. St. Lucia „When the night”

fot. disqus.com

2. Fenech-Soler „Rituals”

fot. josepvinaixa.com

1. White Lies „Big TV”

  • MUZYKO(B)LOGowe podsumowanie roku 2013 – top 8 EP-ek

8. Olympic Ayres „Episode III (EP)”
7. Sam Sparro „Quantum physical: volume one (EP)”
6. Rhodes „Raise your love (EP)”
*5. Misia Ff „Epka”
4. Moko „Black (EP)”
3. MØ „Bikini daze (EP)”
2. Active Child „Rapor (EP)”
1. HAERTS „Hemiplegia (EP)”

Niestety nie mogłem uwzględnić tu EP-ki „It’s not over” zespołu Panama, która – jak się okazało – po raz pierwszy wydana została jesienią 2012 r., a nie w lutym 2013 r. (jak podawano na wielu stronach).

fot. okładka EP-ki „Hemiplegia” HAERTS (prettymuchamazing.com)

  • Lista przesłuchanych albumów i EP-ek

Lista zagranicznych albumów wydanych w roku 2013, które przesłuchałem:

A:
Agnes Obel „Aventine”
Agnetha Fältskog „A”
Alison Moyet „The minutes”
AlunaGeorge „Body music”
Anna Calvi „One breath”
Arcade Fire „Reflektor”
Arctic Monkeys „AM”
Ariana Grande „Yours truly”
Atlas Genius „When it was now”
Au Revoir Simone „Move in spectrums”
Austra „Olympia”
Avant „Face the music”
Avicii „TRUE”
Avril Lavigne „Avril Lavigne”

B:
Babyshambles „Sequel to the prequel”
Backstreet Boys „In a world like this”
Bastille „Bad blood”
Beady Eye „BE”
Berlin „Animal”
Beyoncé „Beyoncé”
Biffy Clyro „Opposites”
Bilal „A love surreal”
Billie Joe + Norah „Foreverly”
Birdy „Fire within”
Black Sabbath „13”
Blitzkids mvt. „Silhouettes”
Blood Orange „Cupid deluxe”
Blue Hawaii „Untogether”
Bon Jovi „What about now”
Boyzone „BZ20”
Brazos „Saltwater”
Britney Spears „Britney Jean”

C:
Capital Cities „In a tidal wave of mystery”
Cassie „#RockaByeBaby”
Céline Dion „Loved me back to life”
Charli XCX „True romance”
Chase & Status „Brand new machine”
Cher „Closer to the truth”
Childish Gambino „Because the Internet”
Chrisette Michele „Better”
CHVRCHES „The bones of what you believe”
Ciara „Ciara”
Club 8 „Above the city”
CocoRosie „Tales of a grasswidow”
Crystal Fighters „Cave rave”
Cut Copy „Free your mind”

D:
Daft Punk „Random access memories”
Daughter „If you leave”
David Bowie „The next day”
Deerhunter „Monomania”
Delphic „Collections”
Demi Lovato „Demi”
Depeche Mode „Delta machine”
Dido „Girl who got away”
Disclosure „Settle”
DJ Bobo „Reloaded”
Donna Summer „Love to love you Donna”
Drake „Nothing was the same”
Dutch Uncles „Out of touch in the wild”

E:
Echosmith „Talking dreams”
Editors „The weight of your love”
Eliza Doolittle „In your hands”
Elton John „The diving board”
Eminem „The Marshall Mathers LP 2”
Emma Louise „Vs head vs heart”
Emmylou Harris & Rodney Crowell „Old yellow moon”
Empire Of The Sun „Ice on the dune”
Erin Boheme „What a life”
Everything Everything „Arc”

F:
Factory Floor „Factory Floor”
Fall Out Boy „Save rock and roll”
Fantasia „Side effects of you”
Fenech-Soler „Rituals”
Fitz And The Tantrums „More than just a dream”
Foals „Holy fire”
Franz Ferdinand „Right thoughts, right words, right action”
Futurecop! „Hopes, dreams & alienation”

G:
Gabriella Cilmi „The sting”
Gabrielle Aplin „English rain”
Gavin DeGraw „Make a move”
Gold Fields „Black sun”
Goldfrapp „Tales of us”
Grafton Primary „Neo”

H:
Haim „Days are gone”
Half Moon Run „Dark eyes”
Holy Ghost! „Dynamics”
Hot Natured „Different sides of the sun”
Hurts „Exile”

J:
J. Cole „Born sinner”
Jagwar Ma „Howlin”
Jahméne Douglas „Love never fails”
Jai Paul „Jai Paul”
Jake Bugg „Shangri La”
James Arthur „James Arthur”
James Blake „Overgrown”
James Blunt „Moon landing”
Jamie Lidell „Jamie Lidell”
Janelle Monáe „The electric lady”
Jason Derulo „Tattoos”
Jay Z „Magna Carta… Holy Grail”
Jessie J „Alive”
John Grant „Pale green ghosts”
John Legend „Love in the future”
John Mayer „Paradise valley”
John Newman „Tribute”
Johnny Hates Jazz „Magnetized”
Justin Timberlake „The 20/20 experience”
Justin Timberlake „The 20/20 experience: 2 of 2”
Juveniles „Juveniles”

K:
K. Michelle „Rebellious soul”
Kanye West „Yeezus”
Katy Perry „Prism”
Kelela „Cut 4 me”
Kelly Clarkson „Wrapped in red”
Kelly Rowland „Talk a good game”
Kid Cudi „Indicud”
King Krule „6 feet beneath the moon”
Kings Of Leon „Mechanical bull”
Kodaline „In a perfect world”
Kosheen „Solitude”
KT Tunstall „Invisible empire / crescent moon”

L:
Lady Gaga „ARTPOP”
Laura Mvula „Sing to the moon”
Leona Lewis „Christmas, with love”
Linkin Park „Recharged”
Lissie „Back to forever”
Little Boots „Nocturnes”
Little Mix „Salute”
London Grammar „If you wait”
Lorde „Pure heroine”

M:
M.I.A. „Matangi”
Mack Wilds „New York: a love story”
Madonna „MDNA World Tour”
Manic Street Preachers „Rewind the film”
Mary J. Blige „A Mary Christmas”
Mayer Hawthorne „Where does this door go”
Mazzy Star „Seasons of your day”
MGMT „MGMT”
Michael Bublé „To be loved”
Midnight Juggernauts „Uncanny valley”
Miles Kane „Don’t forget who you are”
Miley Cyrus „Bangerz”
MillionYoung „Variable”
Moby „Innocents”
Mona „Torches & pitchforks”
Morcheeba „Head up high”
MS MR „Secondhand rapture”

N:
Naughty Boy „Hotel Cabana”
New Order „Lost sirens”
Nine Inch Nails „Hesitation marks”
Noah And The Whale „Heart of nowhere”

O:
Oh Land „Wishbone”
One Direction „Midnight memories”
OneRepublic „Native”
Owl Eyes „Nightswim”

P:
Palma Violets „180”
Panic! At The Disco „Too weird to live, too rare to die!”
Paramore „Paramore”
Paul McCartney „New”
Peace „In love”
Pearl Jam „Lightning bolt”
Pet Shop Boys „Electric”
Phoenix „Bankrupt!”
Placebo „Loud like love”
Poliça „Shulamith”
POSTILJONEN „Skyer”
Prefab Sprout „Crimson/red”

Q:
Quadron „Avalanche”

R:
R. Kelly „Black panties”
Rebecca Ferguson „Freedom”
Rhye „Woman”
Robbie Williams „Swings both ways”
Robert Glasper Experiment „Black radio 2”
Robin Thicke „Blurred lines”
Rod Stewart „Time”
Rudimental „Home”
RÜFÜS „Atlas”

S:
Sally Shapiro „Somewhere else”
Sara Bareilles „The blessed unrest”
Savages „Silence yourself”
Savoir Adore „Our nature”
Selena Gomez „Stars dance”
Shine 2009 „Our nation”
Shout Out Louds „Optica”
Sigur Rós „Kveikur”
Sky Ferreira „Night time, my time”
Small Black „Limits of desire”
soundtrack „The Great Gatsby: music from Baz Luhrmann’s film”
soundtrack „The Hunger Games: catching fire”
St. Lucia „When the night”
Stereophonics „Graffiti on the train”
Sting „The last ship”
Strange Talk „Cast away”
Stromae „Racine carrée”
Sub Focus „Torus”
Suede „Bloodsports”

T:
Tamar Braxton „Love and war”
Teena Marie „Beautiful”
Tegan And Sara „Heartthrob”
Tesla Boy „The universe made of darkness”
TGT „Three kings”
The 1975 „The 1975”
The Boxer Rebellion „Promises”
The Civil Wars „The Civil Wars”
The Courteeners „Anna”
The Knife „Shaking the habitual”
The Last Royals „Twistification”
The Mary Onettes „Hit the waves”
The Naked And Famous „In rolling waves”
The National „Trouble will find me”
The Neighbourhood „I love you.”
The Pigeon Detectives „We met at sea”
The Saturdays „Living for the weekend”
The Strokes „Comedown machine”
The Wanted „Word of mouth”
The Weeknd „Kiss land”
Theme Park „Theme Park”
These New Puritans „Field of reeds”
Thirty Seconds To Mars „Love lust faith + dreams”
Tim Bendzko „Am seiden Faden”
Tina Arena „Reset”
Tired Pony „The ghost of the mountain”
Tom Odell „Long way down”
Toro y Moi „Anything in return”
Travis „Where you stand”
Twenty One Pilots „Vessel”

V:
V V Brown „Samson & Delilah”
Valerie June „Pushin’ against a stone”
Vampire Weekend „Modern vampires of the city”
Vanessa Paradis „Love songs”
Villagers „{Awayland}”
Visage „Hearts and knives”
Volcano Choir „Repave”

W:
White Lies „Big TV”
Wild Belle „Isles”
Wilkinson „Lazers not included”
will.i.am „#willpower”
Woodkid „The golden age”

Y:
Yeah Yeah Yeahs „Mosquito”
Young Galaxy „Ultramarine”
Yuna „Nocturnal”

!:
!!! „Thr!!!er”

Lista polskich albumów wydanych w roku 2013, które przesłuchałem:

Ada Szulc & DJ Adamus „1000 miejsc”
Ania Rusowicz „Genesis”
Anita Lipnicka „Vena amoris”
Beneficjenci Splendoru „Bóg, honor, mam talent”
BiFF „Attenzione bambino”
BOKKA „BOKKA”
Bracia „Zmienić zdarzeń bieg”
Chłopcy Kontra Basia „Oj tak!”
Dawid Kwiatkowski „9893”
Dawid Podsiadło „Comfort and happiness”
Dick4Dick „5”
Dominika Barabas „Zbiór porannych bzdur”
Domowe Melodie „Domowe Melodie”
Dorota Osińska „Teraz”
Dr Misio „Młodzi”
Edyta Bartosiewicz „Renovatio”
Ewa Farna „(w)inna?”
Ewelina Lisowska „Aero-plan”
Fismoll „At glade”
Fox „Fox”
Halina Mlynkova „Po drugiej stronie lustra”
Hello Mark „Close your eyes”
Honey „Million”
Ifi Ude „Ifi Ude”
Iwona Kmiecik „Kolor szlachetności”
Iza Kowalewska „Diabeł mi cię dał”
Jamal „Miłość”
Kari „Wounds and bruises”
Kayah „Transoriental Orchestra”
Kovalczyk „Kovalczyk Big Band Project”
Krzysztof Zalewski „Zelig”
Lena Romul „Lena Romul Industrialnie / Instynktownie”
Liber „Duety”
Lilly Hates Roses „Something to happen”
Lora Szafran „Nad ranem”
Łagodna Pianka „Najmniejsze przeboje”
Marcelina „Wschody / zachody”
Marek Jackowski „Marek Jackowski i goście”
Martyna Jakubowicz „Burzliwy błękit Joanny”
Mikromusic „Piękny koniec”
MoMo „MoMo”
Monika Borzym „My place”
Ms Obsession „Lovely fear”
Myslovitz „1.577”
Natalia ‚Natu’ Przybysz „Kozmic blues (tribute to Janis Joplin)”
Natalia Sikora „Zanim”
Novika „Heart times”
Pani Galewska „The best of”
Patricia Kazadi „Trip”
Patrycja Kosiarkiewicz / Effortless „Mój Jezus nie pija coli”
Patrycja Markowska „Alter ego”
Pectus „Siła braci”
Plastic „Living in the iWorld”
Rebeka „Hellada”
Red Lips „To co nam było”
RiTa Pax „RiTa Pax”
Riverside „Shrine of new generation slaves”
Sorry Boys „Vulcano”
SoundQ „Barbarians”
Sylwia Grzeszczak „Komponując siebie”
Tides From Nebula „Eternal movement”
Tomasz Makowiecki „Moizm”
Ukeje „Ukeje”
Uniqplan „Wilderness”
Urszula „Eony snu”
(+ 14 EP-ek, o których poniżej)

Lista EP-ek (zagranicznych i polskich) wydanych w roku 2013, które przesłuchałem:

(gwiazdką oznaczyłem EP-ki polskich artystów)

Active Child „Rapor (EP)”
Annie „The A&R (EP)”
*Atlas Like „Atlas Like (EP)”
BANKS „London (EP)”
Bastille „All this bad blood” (drugi krążek z reedycji albumu „Bad blood” potraktowałem jako osobny materiał)
Betty Who „The movement (EP)”
*Biernaski „Give away (EP)”
*Biernaski „With you (EP)”
Bright Light Bright Light „In your care (EP)”
Cash Cash „Overtime (EP)”
CHVRCHES „Recover (EP)”
Cosmo „Cosmo (EP)”
Diplo „Revolution (EP)”
Elli Ingram „Sober (EP)”
Ellie Goulding „Halcyon days” (piosenki dodane do reedycji albumu „Halcyon” z 2012 r. potraktowałem jako osobny materiał)
FKA twigs „EP2”
*Fuka Lata „Electric princess (EP)”
*Furia Futrzaków „Kalejdoskop (EP)”
*Gazella „Fascinating mystery (EP)”
Gorgon City „Real (EP)”
HAERTS „Hemiplegia (EP)”
Jhené Aiko „Sail out (EP)”
Joel Compass „Astronaut (EP)”
Kitten „Like a stranger (EP)”
*L.Stadt „You gotta move (EP)”
Lorde „The love club (EP)”
*Magdalena Tul „The beginning (EP)”
Man Without Country „Entropy pt. 1 (EP)”
*Margaret „All I need (EP)”
*Misia Ff „Epka (EP)”
MØ „Bikini daze (EP)”
Moko „Black (EP)”
Olympic Ayres „Episode III (EP)”
Panama „Always (EP)”
Pentatonix „PTX, vol. 2 (EP)”
Raleigh Ritchie „Black and blue (EP)”
Rhodes „Raise your love (EP)”
*Rubber Dots „…– (EP)”
*Rubber Dots „LowTek (EP)”
Sam Smith „Nirvana (EP)”
Sam Sparro „Quantum physical: volume one (EP)”
Sampha „Dual (EP)”
Stone Temple Pilots with Chester Bennington „High rise (EP)”
*We Draw A „Glimpe (EP)”
*XX▲N▲XX „Disappear (EP)”

fot. okładka najwyżej notowanego w rankingu albumu wydanego przez polskiego artystę – „Fox” Foxa (kayax.net)