Chochlik.pl #17: Opole 2013 (gala jubileuszowa i SuperJedynki), TOPtrendy 2013 i Łukasz Zagrobelny

W dzisiejszym Chochliku całe miejsce poświęcam czerwcowym festiwalom, których relacjonowanie bądź prowadzenie sprawiło niektórym pewne kłopoty… Zrzuty ekranu, które dowodzą, że wypowiedzi, do których odnoszę się w punkcie 1. i 2., to nie wytwór mojej wyobraźni, zamieszczę w social mediach bloga.

  • Chochlik #1: Opole 2013 – gala jubileuszowa

Serwis muzyka.onet.pl – artykuł z 17 czerwca 2013 r. – pt. „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu: pod dyktando wspomnień” – dostępny pod adresem: hmuzyka.onet.pl/publikacje/krajowy-festiwal-piosenki-polskiej-w-opolu-pod-dyk,1,5542278,wiadomosc.html

Mimo tego, że podzielam pogląd autora tekstu, że trzeci dzień 50. edycji opolskiego festiwalu ujawnił wszelkie słabości dwóch poprzednich dni, a koncert finałowy stał na naprawdę niezłym poziomie, nie mogę przymknąć oka na to, o czym poniżej.

Autor artykułu pisze bowiem: „Publiczności najbardziej podobały się minirecitale w wykonaniu weteranów Opola – Stana Borysa, Ireny Santor (z nową piosenką »Kręci mnie ten świat«), Jerzego Połomskiego (nie mogło zabraknąć »Bo z dziewczynami«), Zbigniewa Wodeckiego (bez »Pszczółki« i »Chałup«, za to z »Zacznij od Bacha«), Haliny Frąckowaiak (rewelacyjny »Papierowy księżyc«) Kombii (»Słodkiego miłego życia«) czy Maryli Rodowicz – wiązanka przebojów Maryli, z »Niech żyje bal« na czele, w Opolu sprawdza się nawet za tysięcznym razem. Dobrze też, że Jan Pietrzak, śpiewający pieśń »Żeby Polska«, powstrzymał się tym razem od typowych dla siebie politycznych komentarzy”.

Przede wszystkim trudno mówić o „rewelacyjnym” „Papierowym księżycu” w wykonaniu Haliny Frąckowiak, skoro wokalistka (abstrahując od literówki w nazwisku) podczas opolskiego show nie wydobyła ze swojego gardła ani jednego dźwięku tej piosenki. Co prawda zaprezentowany przez nią medley zaczynał się od „Papierowego księżyca”, ale był to jedynie krótki fragment wykonany przez ludowy chór. Gdy na scenie pojawiła się pani Halina, usłyszeliśmy już „Napisz, proszę”, które później przekształciło się w „Tin Pan Alley”, a następnie w „Serca gwiazd”.

Z kolei Jan Pietrzak wypowiedzi o politycznym podtekście moim zdaniem jednak sobie nie podarował… A skoro już się czepiam, to i utwór „Kręci mnie ten świat” Ireny Santor nie jest też już taki nowy, ponieważ pochodzi z albumu o takim samym tytule, a wydanym jeszcze w roku 2010. W porównaniu jednak do utworu, którym otwarto trzeci dzień festiwalu, tj. „Powrócisz tu”, faktycznie śmiało możemy powiedzieć, że to nowy utwór…

fot. okładka albumu: Irena Santor „Kręci mnie ten świat” (spotify.com)

  • Chochlik #2: Opole 2013 – SuperJedynki

Serwis muzyka.interia.pl – artykuł z 15 czerwca 2013 r. – pt. „Festiwal w Opolu: SuperPectus” – dostępny pod adresem: muzyka.interia.pl/pop/news/festiwal-w-opolu-superpectus,1927815,50

W relacji z tegorocznych opolskich SuperJedynek napisano (chodzi o kategorię „SuperPrzebój”): „Statuetkę w tej kategorii wręczyła Sylwia Grzeszczak, laureatka SuperJedynki sprzed roku (na scenie wykonała swój przebój »Sen o przeszłości«).

W rzeczywistości Sylwia Grzeszczak wykonała medley swoich 3 przebojów: „Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości” i „Flirt”. Poza tym w jednym z wymienionych utworów wokalistka śni nie o „przeszłości”, lecz „przyszłości”

Dalej, tym razem o kategorii „SuperArtysta”, napisano: „Nagrodę wręczyła Ania Wyszkoni, w wykonaniu której usłyszeliśmy »Czy ten pan i pani«, »Zapytaj mnie o to kochany«, »Oczy szeroko zamknięte«, »Wiem, że jesteś tam« i »Raz dwa« grupy Maanam”.

Ostatni z wymienionych utworów, wedle mojej wiedzy, nosi tytuł „Raz-dwa, raz-dwa” (można się spotkać z różnym zapisem, np. na stronie Archiwum Listy Przebojów Trójki: „Raz-dwa-raz-dwa”). Aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że może to być dla wielu tak samo sporny tytuł, jak budzące wątpliwości po dziś dzień „Oko za oko, słowo za słowo” vel „Oko za oko”.

W końcówce artykułu czytamy: „Ostatnią nagrodą była statuetka za SuperWystęp (nominowani byli wszyscy wykonawcy z sobotniego koncertu). Przed ogłoszeniem wyników wiązankę swoich przebojów (»Do lata«, »Szklanka wody«, »Biała armia«, »Myśli i słowa«) zaprezentowała Beata Kozidrak i zespół Bajm, świętujący swoje 35-lecie na scenie”.

Pierwszy przebój Bajmu, od którego zaczęła się owa 35-letnia przygoda ze sceną (występ w Opolu w 1978 r. podczas koncertu „Debiutów”), zatytułowany jest „Piechotą do lata”. I ten tytuł akurat modyfikacjom nie podlega.

fot. okładka albumu: Sylwia Grzeszczak „Sen o przyszłości” (spotify.com)

  • Chochlik #3: TOPtrendy 2013 i Łukasz Zagrobelny

Koncert „Największe Przeboje Roku” odbywający się w ramach 11. edycji TOPtrendy – wypowiedź Pauliny Sykut-Jeżyny z 8 czerwca 2013 r.

Od razu mówię, że nie weryfikowałem, czy zgodne z prawdą były podawane przez prowadzących koncert dane dotyczące rzekomej liczby odtworzeń poszczególnych utworów w polskich stacjach radiowych. Zresztą mnie trudno byłoby to sprawdzić. Za to nie muszę weryfikować (bo to akurat wiem bez sprawdzania), kiedy mniej więcej konkretne utwory trafiały do obiegu radiowego.

Paulina Sykut-Jeżyna, współprowadząca koncert „Największe Przeboje Roku” podczas tegorocznego festiwalu TOPtrendy, wypowiedziała się w jego trakcie na tematu utworu „U mnie maj” Łukasza Zagrobelnego. Po podaniu informacji, że nagranie zaliczyło 2 i pół tysiąca odtworzeń w stacjach radiowych, prowadząca ochoczo dodała, coby podkreślić, jakiego to niebywałego osiągnięcia pan Zagrobelny jest sprawcą, że piosenka miała premierę w kwietniu TEGO roku, co oczywiście jest nieprawdą.

Utworem „U mnie maj” Łukasz Zagrobelny promował album „Ja tu zostaję”, wydany w marcu 2012 r. (datę premiery podano np. na stronie ZPAV). Najpierw do promocji wyznaczono utwór tytułowy, a następnie wybór padł na „U mnie maj”. Najrozsądniej będzie powołać się tu na mój post, w którym dokładnie zaprezentowałem Wam, kiedy rzeczona piosenka weszła do rotacji w RMF FM, a kiedy ją opuściła (TU). Pierwsza data to faktycznie kwiecień, dokładnie 28. dzień kwietnia, tyle że roku 2012, a ta druga data to 28 lipca 2012 r. Później celem dalszego promowania albumu „Ja tu zostaję” wydany został trzeci singiel w postaci utworu „Nie zapytam cię”, który do playlisty RMF FM dodany został 8 września 2012 r.

Raziło również to, że pani Paulina kilkukrotnie musiała spojrzeć w kartkę, by odczytać nazwisko Sylwii Grzeszczak i tytuł jej piosenki („Flirt”). Przypomnę, że pani Paulina była niedawno nominowana do Wiktorów w kategorii „Prezenter TV”. Czyżbyśmy aż tak obniżyli standardy w ostatnich latach?

fot. okładka wydanego pod koniec marca 2012 r. albumu „Ja tu zostaję” Łukasza Zagrobelnego, z którego pochodzi utwór „U mnie maj” (muzyka.interia.pl)