Kendji Girac – wybrane informacje

Facebookowy post, do którego załączyłem klip z utworem „Andalouse” Kendji Giraca, okazał się wpisem z największą w tym roku liczbą wyświetleń na fanpage’u bloga (zapewne duża w tym zasługa komentarza zostawionego przez VEVO).

Uznałem, że o Kendjim wypada mi zatem napisać nieco szerzej. Oto kilka wybranych informacji na jego temat…

 • Francuski wokalista o hiszpańsko-cygańskich kończeniach, urodzony jako Kendji Maillé, kończy w tym roku 19 lat, a we Francji jest już wielką gwiazdą. Sukces był konsekwencją jego triumfu w 3. edycji lokalnego „The Voice” (jego drużyną dowodził Mika). Kendji w programie wykonywał głównie francuskojęzyczne utwory, choć po angielsku zdarzyło mu się zaśpiewać przeboje „Hotel California” The Eagles i „Mad world” Tears For Fears.
 • We wrześniu 2014 r. ukazał się jego debiutancki longplay pt. „Kendji” (poprzedzony wydaniem EP-ki), który był drugim największym bestsellerem roku we Francji. Na uwagę zasługują zwłaszcza jego częste wizyty na 1. miejscu tamtejszej listy sprzedaży albumów.
 • Przez (jak dotąd) 31 tygodni obecności na French Albums Chart album „Kendji”:
  12 razy notowany był na 1. miejscu (w 3 „rzutach”: 4+1+7),
  – nigdy nie wypadł poza top 5.
 • Najwyżej notowanym we Francji singlem Kendji jest promowany obecnie w polskich stacjach radiowych utwór „Andalouse”, który dotarł do 3. miejsca francuskiej listy przebojów i spędził 15 tygodni w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.
 • Dużą popularnością w tym kraju cieszył się również jego debiutancki singiel, „Color Gitano”, za który Kendji otrzymał NRJ Music Award w kategorii „francuskojęzyczny utwór roku” (druga nagroda: „francuskojęzyczny debiut roku”).
 • Młody wokalista na początku tego roku nagrał duet z Arianą Grandę – utwór „One last time (Attends-moi)”, a wcześniej cover przeboju Charlesa Aznavoura „La bohème”.
 • Jego aktualnym singlem w ojczyźnie jest utwór „Conmigo”, którego co prawda nie znajdziemy na jego długogrającym debiucie, ale Kendji przymierza się właśnie do wydania reedycji pierwszej płyty.