UK garage / 2-step / grime / bassline

UK garage

Nazywany też w skrócie garage albo UKG – to gatunek muzyki elektronicznej, który rozwinął się w Wielkiej Brytanii w latach 90. XX wieku poprzez dodanie do nagrań muzyki house bądź jungle bardziej dynamicznego, niejako „połamanego” rytmu (tzw. „break-beat”) oraz charakterystycznego basu. Jednym z podgatunków UK garage jest 2-step, który najpopularniejszy był na przełomie XX i XXI w., a stało się tak dzięki sukcesom w brytyjskich notowaniach nagrań „Sweet like chocolate” Shanks & Bigfoot (numer 1 w Wielkiej Brytanii w 1999 r.) oraz „Re-rewind” Artful Dodger feat. Craig David (numer 2 w Wielkiej Brytanii w 1999 r.). Od tego czasu 2-stepowe utwory cieszyły się dużym zainteresowaniem i zajmowały wysokie pozycje na brytyjskich listach przebojów. 2-step charakteryzował się tzw. synkopowanym rytmem (jest to rytm przesuwający akcent na słabą część taktu), gdzie dźwięk bębna basowego słyszymy w nieregularnych odstępach (w przeciwieństwie do innego podgatunku UKG – 4×4, w którym odstępy były już regularne).

 
W ostatnich latach wyodrębniły się 3 kolejne podgatunki muzyczne, które zaczęły zastępować to, co pierwotnie nazywano UKG czy 2-stepem, a mianowicie: grime, dubstep i bassline. Przykładami nagrań bassline’owych są (znane w Polsce chociażby z anteny Radia Eska) przeboje: „Heartbroken” T2 (numer 2 w Wielkiej Brytanii w 2007 r.) oraz „What’s it gonna be” H „Two” O feat. Platnum (numer 2 w Wielkiej Brytanii w 2008 r.).

 
Więcej uwagi warto jednak poświęcić podgatunkowi UKG zwanemu grime, który obecnie stanowi właściwie odrębny gatunek muzyczny. Jest on nieco bardziej mroczną wersją 2-stepu, zawierającą w sobie znaczne elementy hiphopowe (podczas gdy 2-step jest bardziej soulowo-funkową odmianą UKG). Grime stał się popularny w ostatnich 2 latach głównie dzięki sukcesom takich artystów, jak Dizzee Rascal czy Tinchy Stryder. Dizzee Rascal dotarł 3 razy z rzędu do pierwszej pozycji brytyjskiej listy przebojów – latem 2008 r. dzięki „Dance wiv me”, a w 2009 r. dzięki numerom „Bonkers” i „Holiday”. Również 2 razy w roku 2009 na szczycie brytyjskiego zestawienia sprzedaży singli znalazł sie Tinchy Stryder za sprawą utworów „Number 1” oraz „Never leave you”.

 
UKG, 2-step, grime, bassline czy dubstep to gatunki, których słucha się nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Zauważyć jednak należy, że nigdzie na świecie nie cieszą się one taką sławą, jak w rodzimej Wielkiej Brytanii. Wydaje się też, że w najbliższym czasie największy rynek muzyczny na świecie, tj. rynek amerykański, w dalszym ciągu będzie jednak zamknięty dla garage’owych artystów, co wynika głównie z nieco odmiennych upodobań muzycznych narodu amerykańskiego.

Lista wybranych artystów reprezentujących gatunek UK garage i 2-step:

Shola Ama
Artful Dodger
Craig David
Ms. Dynamite
H „Two” O
Ironik
Lisa Maffia
Mis-Teeq
Platnum
Shanks & Bigfoot
So Solid Crew
The Streets
T2
True Steppers
Wideboys

Artyści reprezentujący nurt grime:

Chipmunk
Sway DaSafo
Hadouken
Kano
Lady Sovereign
Dizzee Rascal
Roll Deep
The Streets
Tinchy Stryder
Wiley

Artyści reprezentujący bassline:

DJ Q
H „Two” O
T2
Wideboys