Ciekawostki #5: „Scream” Michaela i Janet Jackson – najdroższy teledysk w historii muzyki!

Najdroższym teledyskiem w historii muzyki jest nakręcony w 1995 r. klip do utworu „Scream” Michaela Jacksona. Jackson wykonuje piosenkę wspólnie ze swoją młodszą siostrą – Janet, która oczywiście również w owym teledysku występuje. Reżyserem trwającego 4 minuty i 46 sekund dzieła jest Mark Romanek.

Przed nakręceniem wideoklipu do „Scream” za najdroższy teledysk w historii uchodził wydany kilka miesięcy wcześniej obraz do „Bedtime story” Madonny (koszt: ok. 5 milinów dolarów), którego reżyserem był nikt inny, jak wspomniany Romanek. Co ciekawe, Jackson, który przeważnie był twórcą pomysłów na własne klipy, tym razem zdał się na reżysera, pozwalając mu na wykreowanie własnej wizji. „Scream” kosztował aż 7 milionów dolarów i chociaż minęło już 14 lat, odkąd świat po raz pierwszy zobaczył dzieło Romanka, to do tej pory żaden inny artysta nie pokusił się o wyprodukowanie czegoś droższego (co i tak nie miałoby raczej większego sensu, ponieważ to nie ilość wydanych pieniędzy świadczy o wartości teledysku). Obecnie drugie miejsce na liście najbardziej kosztownych wideoklipów zajmuje Madonna z „Die another day” (tj. z piosenką stanowiącą motyw przewodni filmu o Jamesie Bondzie z 2002 r. pt. „Śmierć nadejdzie jutro”).

Za klip do „Scream” Jackson otrzymał aż 11 nominacji do MTV Video Music Awards 1995, zdobywając ostatecznie 3 statuetki. Rok później został wyróżniony najważniejszą nagrodą w branży muzycznej – Grammy, oczywiście w kategorii „najlepszy teledysk”. Stacja VH1 umieściła „Scream” na 9. miejscu opublikowanego w 2001 r. zestawienia najlepszych teledysków w historii. Zwyciężyło wówczas inne dzieło Jacksona – „Thriller”, druga była Królowa Pop ze swoim „Like a prayer”. „Scream” był inspiracją dla innych twórców, czego dowodem są nieco zbliżone stylistyką klipy do utworów „No scrubs” TLC (1999 r.) czy „Shawty get loose” Lil’ Mama feat. Chris Brown & T-Pain (2008 r.).

Zachęcam do obejrzenia tego jednego z najważniejszych teledysków w historii. Sami oceńcie, czy warto było tak wiele w niego zainwestować…

nagłówek – fot. kadr z teledysku do utworu: Michael Jackson & Janet Jackson „Scream” (idolator.com)