Ciekawostki #1: klip The Buggles, Rihanna „Umbrella”, Madonna „Like a prayer”

  • Pierwszym klipem wyemitowanym przez stację muzyczną MTV dnia 1 sierpnia 1981 r., a zatem w pierwszy dzień jej istnienia, był teledysk do utworu „Video killed the radio star” grupy The Buggles. Oczywiście tytuł jest nieprzypadkowy. Do niego odnosi się Robbie Williams na swojej nowej płycie, którą nazwał „Reality killed the video star”.
  • Wielki przebój Rihanny, „Umbrella”, pierwotnie napisany został z myślą o Britney Spears. Autorzy piosenki uważali, że Britney, która miała w tym czasie wiele problemów w życiu osobistym, potrzebuje takiego hitu, który zapewni jej powrót na listy przebojów. W tym czasie Spears pracowała nad swoim piątym studyjnym albumem, któremu nadano tytuł „Blackout”. Autorzy przeboju „Umbrella” wysłali więc demo nagrania do menedżerów Britney. Ci jednak nie umożliwili swojej podopiecznej nawet przesłuchania utworu. Stało się tak, ponieważ jej wytwórnia zdecydowała się odrzucić demo, uznając, że ta ma wystarczająco dużo piosenek, które można nagrać na album „Blackout”. W ten sposób utwór „Umbrella” otrzymała Rihanna, osiągając dzięki niemu największy w swej karierze sukces komercyjny (najlepiej sprzedający się singiel roku 2007 na świecie, 10 tygodni na szczycie w Wielkiej Brytanii, 7 tygodni na 1. miejscu The Billboard Hot 100, nagroda Grammy).
  • Teledysk do przeboju Madonny z 1989 r. pt. „Like a prayer” uznawany jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych wideoklipów w historii muzyki rozrywkowej. W klipie Madonna m.in. przytula się i całuje z czarnoskórym świętym, który według niektórych może nawet symbolizować czarnego Chrystusa; na dłoniach artystki pojawiają się stygmaty; a w niektórych scenach Madonna tańczy w wyzywającym stroju na tle palących się krzyży, przez co rzekomo chciała wyrazić swój sprzeciw wobec rasizmu i działającej w dalszym ciągu w USA organizacji Ku Klux Klan.
    Teledysk został potępiony przez Watykan za obrazę ważnych symboli religii katolickiej. Przed pojawieniem się teledysku na wizji utwór „Like a prayer” został wykorzystany w reklamie Pepsi. Jednakże po zaledwie kilku emisjach spotu reklamowego, jak tylko firma Pepsi obejrzała nakręcony do utworu klip, zdecydowała się natychmiast wycofać reklamę z wizji w obawie przed skandalem. Madonna zachowała jednak wynagrodzenie, które otrzymała za kontrakt z Pepsi.Klip do „Like a prayer” otrzymał w tym samym roku nagrodę widzów MTV (Viewer’s Choice Award) w czasie gali MTV Video Music Awards. Teledysk uplasował się wysoko w wielu zestawieniach najbardziej kontrowersyjnych, najlepszych bądź najbardziej przełomowych teledysków w historii. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że reżyserką klipu była Mary Lambert, z którą Madonna pracowała już wcześniej m.in. nad teledyskami do „Like a virgin”, „Material girl” czy „La isla bonita”.

Pierwszy teledysk wyemitowany w MTV:

nagłówek – fot. kadr z teledysku do utworu: Madonna „Like a prayer” (out.com)