Rok 2014: Garść wakacyjnych newsów (Craig David i Sting, Lauren Bacall i Madonna, YouTube i ZAiKS, wszechobecny Grzegorz Hyży)

W tym poście zamieszczam wybrane treści, które w lipcu i sierpniu br. opublikowałem na facebookowym fanpage’u bloga.

  • Craig David i Sting = ekstragold? (news z dnia 20 lipca 2014 r.)

Zasadą w Radiu ZET (podobnie jak w RMF FM) jest, że aktualne utwory mające status powerplaya prezentowane są na antenie co 6 godzin. Taki status mają obecnie np. Elaiza „Is it right” i Nico & Vinz „Am I wrong”. Ciekawe zatem, dlaczego dzisiaj (20.07.2014 r.) singiel sprzed 11 lat, tj. utwór „Rise & fall” Craiga Davida i Stinga, mający od ponad dekady status „złotego przeboju” (tzw. „gold”), pojawił się w Radiu ZET po godzinie 10, a następnie niespełna 4 i pół godziny później. Pomyłka czy ekstragold? Oto dowód: zobacz.

  • Lauren Bacall i „Vogue” Madonny (news z dnia 13 sierpnia 2014 r.)

Madonna w jednym ze swoich flagowych przebojów, „Vogue” (1990), wymienia nazwiska 16 legend Hollywood. Wczoraj zmarła ostatnia z nich – aktorka Lauren Bacall.
Pozostali gwiazdy z tekstu do „Vogue”, które zmarły przed Bacall, to: Greta Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Joe DiMaggio, Marlon Brando, Jimmy Dean, Grace Kelly, Jean Harlow, Gene Kelly, Fred Astaire, Ginger Rogers, Rita Hayworth, Katharine Hepburn, Lana Turner i Bette Davis. Szóstka z nich zmarła jeszcze przed premierą „Vogue”. Tuż po premierze piosenki zmarła zaś Greta Garbo (15.04.1990). Na ten temat pisano dzisiaj już na slate.com.

  • YouTube a ZAiKS (news z dnia 22 sierpnia 2014 r.)

Tworzysz muzykę, którą następnie załączasz na YouTube? Jeżeli nie zgłosisz jej do ZAiKS, nie otrzymasz żadnych honorariów za jej wykorzystanie w tym serwisie. Jak obecnie wyglądać będą rozliczenia YouTube z ZAiKS-em, wyjaśniono w tekście na www.zaiks.org.pl – przeczytaj tutaj.

  • Wszechobecny Grzegorz Hyży (news z dnia 24 sierpnia 2014 r.)

W 2013 r. zajął 2. miejsce w talent show stacji TVN„X Factor”. W miniony piątek wystąpił na imprezie Radia Eska emitowanej przez telewizyjną Jedynkę. W sobotę pojawił się na antenie Polsatu, dając występ podczas Sopot Festival. Dzisiaj z kolei śpiewał na letniej trasie Radia ZET i Dwójki. A jego aktualny singiel, „Wstaję”, był w tym tygodniu jednym z „numerów jeden” na POPliście stacji RMF FM. Tego lata Grzegorz Hyży na brak promocji w czołowych polskich mediach raczej nie powinien się uskarżać…