Ciekawostki #4: Milli Vanilli i millivanillizm

Millivanillizm

Milli Vanilli to projekt muzyczny wykreowany przez autora sukcesów Boney M. – niemieckiego producenta muzycznego, Franka Fariana. Członkami grupy Milli Vanilli byli dwaj modele: Fab Morvan i Rob Pilatus, odkryci przez Fariana w jednym z berlińskich klubów muzycznych, w którym pracowali jako tancerze.

Zespół został powołany do życia w 1988 r., a wielki sukces osiągnął dzięki albumowi „Girl you know it’s true”, z którego pochodził m.in. ich nieśmiertelny hit o takim samym tytule (dotarł do 2. miejsca The Billboard Hot 100, 3. miejsca w Wielkiej Brytanii i na sam szczyt w kilku innych krajach, m.in. w Niemczech i Australii). Kolejne 3 single formacji („Baby don’t forget my number”, „Blame it on the rain” i „Girl I’m gonna miss you”) były amerykańskimi „numerami jeden”. Płyta pokryła się w USA 6-krotną platyną. Efektem komercyjnego sukcesu na przełomie lat 1989 i 1990 była nagroda Grammy za najlepszy debiut.


 

Sielanka być może trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie fakt, iż 12 listopada 1990 r. Frank Farian wydał oświadczenie, w którym przyznał, że tak naprawdę Morvan i Pilatus w ogóle nie uczestniczyli w nagraniu bestsellerowego albumu, a ich rola sprowadzała się jedynie do bycia „twarzami” projektu. Obaj mieli występować w teledyskach, pokazywać się na muzycznych eventach, a ich występy ograniczały się zawsze do śpiewania z playbacku. Oświadczenie wywołało ogromną burzę medialną i już 4 dni później odebrano grupie nagrodę Grammy, natomiast wytwórnia Arista Records wycofała płytę z obrotu. W późniejszych latach próbowano jeszcze wskrzesić zespół m.in. jako The Real Milli Vanilli, jednak nie przyniosło to oczekiwanych efektów. Smutnym zwieńczeniem tej historii był rok 1998, gdy Roba Pilatusa znaleziono martwego w pokoju hotelowym. Prawdopodobną przyczyną zgonu było przedawkowanie alkoholu i leków. Więcej determinacji w sobie znalazł za to Fab Morvan, który próbował swych sił m.in. jako muzyk sesyjny, DJ radiowy czy publiczny mówca (cokolwiek to oznacza). Ma obecnie swój profil na MySpace, gdzie zamieszcza podobno własne nagrania (nie słuchałem…).


 

Po skandalu wokół zespołu Milli Vanilli w muzyce eurodance, ogromnie popularnej w latach 90. zeszłego stulecia, powszechne stało się zjawisko określane mianem: millivanillizm. Polegało ono na tym, że grupa producentów (często odpowiedzialnych jednocześnie za kilka różnych formacji muzycznych) tworzyła skrojone pod listy przebojów nagrania, a te następnie wykonywali profesjonalni wokaliści, ale jako oficjalne twarze projektu występowali za nich modele lub modelki, którzy swą atrakcyjnością fizyczną mieli zapewniać większy komercyjny sukces kolejnym wydawnictwom. Koniecznością było w takiej sytuacji korzystanie z playbacku w czasie występów „na żywo”, aby prawda o braku umiejętności wokalnych nie wyszła na jaw (albo wyszła jak najpóźniej). W ten sposób zespół Milli Vanilli na trwałe zapisał się na kartach historii muzyki rozrywkowej, upowszechniając proceder, z którym muzyka rozrywkowa boryka się zapewne po dziś dzień.

fot. panowie z okrytego niesławą Milli Vanilli na okładce kompilacji: „Girl you know it’s true. The best of” (spotify.com)

nagłówek – fot. okładka singla: Milli Vanilli „Girl you know it’s true” (cdandlp.com)