Ciekawostki #3: „Nothing compares 2 U” – największy przebój Sinéad O’Connor

„Nothing compares 2 U” to największy (w ocenie wielu pewnie jedyny) przebój irlandzkiej piosenkarki Sinéad O’Connor, pochodzący z wydanego w 1990 r. albumu „I do not want what I haven’t got”.

Dzięki temu nagraniu artystka trafiła do szerszej publiczności, zdobywając pierwsze miejsca na najważniejszych światowych listach przebojów – z USA, Wielką Brytanią i Niemcami na czele. Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że autorem utworu był nie kto inny, jak jeden z najpopularniejszych (zwłaszcza w tamtym czasie) muzyków na świecie – Prince. Artysta napisał tę kompozycję w latach 80. dla stworzonego przez siebie zespołu The Family. Utwór znalazł się na jedynym albumie grupie (wydanym w 1985 r.) zatytułowanym po prostu „The Family”, jednak nie został wydany jako singiel. Co więcej, nie spotkał się również ze zbyt dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy i mediów. Dobrze zatem się stało, że kompozycja Prince’a trafiła po kilku latach w ręce wokalistki, która potrafiła uczynić z niej coś więcej niż tylko piosenkę.

W związku z popularnością „Nothing compares 2 U” (wersji O’Connor) Prince zaczął wykonywać utwór w czasie swoich koncertów oraz dodał go (a dokładniej – wersję „live”) do tracklisty wydanych w 1993 r. dwóch kompilacji: „The hits/The B-sides” oraz „The hits 1”. Prince wykonywał ten utwór w duecie z Rosie Gaines, która była wówczas członkinią jego zespołu The New Power Generation. Jednak to wersja z wokalem Sinéad O’Connor uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł muzycznych lat 90.

(posłuchaj wersji The Family)

nagłówek – fot. okładka albumu: Sinéad O’Connor „I do not want what I haven’t got (limited edition)” (fot. spotify.com)