Przebój roku 2006 w RMF FM – (archiwalne) wyniki plebiscytu i komentarz

Najpopularniejszy w Polsce radiowy plebiscyt na przebój roku organizuje od lat stacja RMF FM. To fakt. Na blogu pojawiły się moje komentarze do wyników plebiscytów z kilku poprzednich lat. O ile jednak z lat 2007-2010 zamieściłem na blogu pełne wyniki plebiscytu żółto-niebieskiej stacji, to rok 2006 ograniczyłem jedynie do skromnych 20 pozycji. Przyczyna tego stanu rzeczy była dosyć prozaiczna – stało się tak, bowiem tylko top 20 z podanego rocznika znajdowało się w moich zapiskach. Niekiedy warto jednak przekopać się przez dysk starego komputera, ponieważ takie przedsięwzięcie może zaowocować ciekawymi odkryciami. Ekspolorując zawartość rzeczonego dysku, przypadkowo dotarłem m.in. do pliku z pełnymi wynikami plebiscytu RMF FM na przebój roku 2006. Wbrew pozorom dzisiaj nie jest łatwo znaleźć w sieci rzeczowe wzmianki na ten temat. Z tego, co mi wiadomo, dane tego typu są niezwykle pożądane w gronie sympatyków POPlisty i krakowskiej rozgłośni nadającej spod Kopca Kościuszki, dlatego w dzisiejszym poście zamieszczam wykaz 100 tytułów, które nominowano w plebiscycie RMF FM na przebój 2006 roku. Utwory, rzecz jasna, ułożone są miejscami, jakie zajęły po zliczeniu głosów wszystkich osób biorących udział w zabawie.

Mogę Was jednocześnie zapewnić, że poniższa lista nie jest jedynym moim znaleziskiem. Pozostałe odnalezione na starym dysku treści, które idealnie będą komponować się z charakterem mojego bloga (wszak jednym z jego założeń jest informowanie), pojawią się tu w stosownym czasie. Póki co mam nadzieję, że zadowolą Was wyniki zorganizowanego przed pięcioma laty plebiscytu. Niektóre docenione przez słuchaczy w tym rankingu kawałki dzisiaj funkcjonują już tylko jako ciekawostki muzyczne (potraficie zanucić np. „Lost” Rogera Sancheza?), ale nie brakuje też i sprawdzających się do dzisiaj przebojów (choćby „Nine million bicycles”). Warto jednak zauważyć, że tylko garstka utworów z poniższego zestawienia pojawia się nadal na antenie krakowskiej stacji.

 

Wyniki głosowania – top 100 za rok 2006

Wyniki głosowania słuchaczy RMF FM na przebojów roku 2006 – top 100:

100. Tom Novy „Unexpected”
99. Paul Wall „Girl”
98. Lee Ryan „Turn your car around”
97. Take That „Patience”
96. Simon Webbe „No worries”
95. Lionel Richie „I call it love”
94. Meck feat. Leo Sayer „Thunder in my heart again”
93. Lee Ryan „Real love”
92. Ronan Keating „Iris”
91. Sérgio Mendes feat. The Black Eyed Peas „Mas que nada”
90. Vibekingz feat. Maliq „Like the wind”
89. P!nk „Who knew”
88. Kelly Clarkson „Breakaway”
87. James Morrison „You give me something”
86. Marie Serneholt „That’s the way my heart goes”
85. Shaun Baker vs Laid Back „Bakerman”
84. Reamonn „Tonight”
83. Paris Hilton „Stars are blind”
82. t.A.T.u. „Friend or foe”
81. Nickelback „Far away”
80. James Blunt „Wisemen”
79. Filterfunk „S.O.S. (message in the bottle)”
78. DNX vs. The Voice „In the ghetto”
77. Velvet „Rock down to (electric avenue)”
76. INXS „Afterglow”
75. Hi_Tack „Say say say (waiting 4 U)”
74. Kate Ryan „Alive”
73. Roger Sanchez feat. Katherine Ellis „Lost”
72. Helena Paparizou „Mambo!”
71. Beatfreakz „Somebody’s watching me”
70. The Buddhist Monks „My spirit flies to you”
69. Rod Stewart „Have you ever seen the rain”
68. Reni Jusis „Magnes”
67. P!nk „Stupid girls”
66. Uniting Nations feat. Laura More „Ai no corrida”
65. Flipsyde „Happy birthday”
64. Marcin Rozynek „Deszczowe dni”
63. Ewelina Flinta „Bliżej”
62. Kelly Clarkson „Because of you”
61. Sławek Uniatowski „Wciąż jeszcze wierzę w nas”
60. Anggun „Cesse la pluie”
59. Outlandish „I only ask of God”
58. Isa „Raz jeszcze”
57. Mezo feat. Miecz Szcześniak „Wstawaj”
56. James Kakande „You you you (Alex Gaudino & Jerma remix)”
55. Kate Ryan „Je t’adore”
54. Scissor Sisters „I don’t feel like dancing”
53. Blank & Jones „Catch”
52. Backstreet Boys „I still…”
51. Wilki „Atlantyda łez”
50. P!nk „U + Ur hand”
49. Fort Minor feat. Holly Brook & Jonah Matranga „Where’d you go”
48. Sylver „Lay all your love on me”
47. Robert Chojnacki feat. Andrzej Piaseczny „Będziesz znów”
46. Krzysztof Krawczyk „Tylko ty, tylko ja”
45. Kasia Cerekwicka „Potrafię kochać”
44. Beyoncé „Irreplaceable”
43. U2 „Window in the skies”
42. Jan Hammer Project feat. TQ „Crockett’s theme 2006”
41. Rihanna „Unfaithful”
40. Madonna „Jump”
39. Nelly Furtado feat. Timbaland „Promiscuous”
38. Krzysztof Krawczyk „To wszystko sprawił grzech”
37. Karmah „Just be good to me”
36. Szymon Wydra & Carpe Diem „Gdzie jesteś dziś”
35. Bob Sinclar feat. Steve Edwards „World, hold on (children of the sky)”
34. George Michael feat. Mutya Buena „This is not real love”
33. Blue Café „My road”
32. Eugenia Vlasova feat. Andru Donalds „Wind of hope”
31. Szymon Wydra & Carpe Diem „Bezczas”
30. Shakira feat. Wyclef Jean „Hips don’t lie”
29. Nelly Furtado „Maneater”
28. Goya „Tylko mnie kochaj”
27. The Pussycat Dolls feat. Snoop Dogg „Buttons”
26. Blue Café „Baby baby”
25. Amel Bent „Eye of the tiger”
24. Eros Ramazzotti & Anastacia „I belong to you (il ritmo della passione)”
23. Łzy „Gdybyś był”
22. September „Satellites”
21. Mary J. Blige & U2 „One”
20. Andrea „Time to pray”
19. Myslovitz „Mieć czy być”
18. ATB „Let U go 2005”
17. Gosia Andrzejewicz „Pozwól żyć”
16. Stachursky „Z każdym twym oddechem”
15. Kasia Cerekwicka „Na kolana”
14. Mattafix „Big city life”
13. Gosia Andrzejewicz „Słowa”
12. Freddie Mercury „Love kills 2006”
11. Arash feat. Helena „Arash”
10. Wilki „Na zawsze i na wieczność”
9. Brodka „Znam cię na pamięć”
8. Madonna „Sorry”
7. Gosia Andrzejewicz „Trochę ciepła”
6. Katie Melua „Spider’s web”
5. Bob Sinclar feat. Gary „Nesta” Pine „Love generation”
4. Andrzej Piaseczny „…i jeszcze”
3. Mezo/Tabb feat. Kasia Wilk „Sacrum”
2. Katie Melua „Nine million bicycles”
1. Małgorzata Markiewicz, Janusz Radek i Piotr Rubik „Psalm dla ciebie”

fot. jedna z okładek singla: Katie Melua „Nine million bicycles” (discogs.com)

 

Komentarz

Rok 2006 w najpopularniejszych polskich rozgłośniach radiowych był zdecydowanie dobrym okresem dla Katie Meluy, Gosi Andrzejewicz, Boba Sinclara i Kasi Cerekwickiej. Mimo że nikt z tego grona nie był w tym czasie debiutantem, to przygoda każdego z nich z RMF FM i Radiem ZET, a zatem dwoma radiowymi gigantami, rozpoczęła się właśnie w roku 2006.

Chociaż to Katie Melua rozpoczęła „modę” na delikatne, ubogie w instrumentarium piosenki śpiewane przez posiadające łagodną barwą głosu wokalistki, po wielkim sukcesie, jaki osiągnęła w Polsce w roku 2006, rzeczonej artystce w kolejnych latach nie udało się już nagrać utworu, który utrzymałby jej popularność na naszym rynku na fali wznoszącej (ostatnie zauważone przez RMF FM i Zetkę nagranie to „If you were a sailboat” z 2007 r.).

Gosia Andrzejewicz od początku była krytykowana za swoje wątpliwej jakości dokonania artystyczne (zwłaszcza piosenka „Słowa”, wykorzystana w reklamie napoju Zbyszko, została zmiażdżona przez krytyków), za nijaki głos (m.in. słynna już opinia Elżbiety Zapendowskiej dotycząca warunków głosowych Gosi), za brak osobowości scenicznej, za kiepski image czy też za niefortunne wypowiedzi w mediach. Paradoksalnie to wszystko nie przeszkadzało nabijającym się z Andrzejewicz mediom promować efektów jej artystycznej pracy. Gdyby bowiem nie lansujące jej muzykę media, Gosia nie miałaby aż 3 przebojów w top 20 plebiscytu RMF FM na przebój roku 2006! Czas tej wokalistki szybko jednak minął i (nie licząc krótkiego antenowego epizodu utworu „Otwórz oczy” z 2009 r. w RMF FM) obecnie Zetka i RMF ani myślą, by poświęcać czas kolejnym jej singlom.

Bob Sinclar od momentu wydania albumu „Western dream”, z którego pochodzą 2 wielkie radiowe przeboje 2006 roku: „Love generation” oraz „World, hold on (children of the sky)”, nie nagrał nic, co spotkałoby się z zainteresowaniem 2 największych polskich stacji radiowych. Ostatnim nagraniem producenta i DJ-a, którym raczyły nas obie rozgłośnie, było „Give a lil’ love”, jednak przedostatnia pozycja tego utworu w plebiscycie RMF FM na przebój roku 2007 świadczy o tym, że nie był to hit tego pokroju, co 2 wymienione w poprzednim zdaniu single. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy był na pewno fakt, że to nagranie było niemal kalką „Love generation”, tyle że mało udolnie wykonaną. Jeszcze inny utwór Sinclara, „Rock this party”, był w Polsce dosyć popularny, jednak nie udało mu się przejść przez sito Zetki i RMF FM, a w konsekwencji nigdy nie trafił on na ich playlisty. Tym samym dzisiaj Bob Sinclar nie jest już mocną marką na polskim rynku radiowym.

Mimo że o Kasi Cerekwickiej wspominam na końcu, to chyba właśnie jej wiedzie się w polskim eterze najlepiej. A wszystko dzięki temu, że jej nowe piosenki (aczkolwiek teraz już nie wszystkie) sukcesywnie trafiają do playlist obu wspominanych tu już kilkukrotnie stacji. Nie sposób jednak nie zauważyć, że coraz krótsza jest ich antenowa żywotność, a o szturmie list przebojów na taką skalę, jak za czasów singla „Na kolana”, również nie ma już mowy. Cóż, zobaczymy, jaka będzie reakcja mediów na kolejną płytę panny Cerekwickiej.

Pierwsze miejsce Piotra Rubika należy tłumaczyć tym, iż akurat na jesień 2006 roku przypadł szczyt jego popularności. Wtedy światło dzienne ujrzał singiel „Psalm dla ciebie” promujący jego nowe długogrające wydawnictwo. W tym czasie RMF FM i Zetka znalazły na swych antenach miejsce także dla wcześniejszego, w mojej ocenie bardziej rozpoznawalnego i charakterystycznego przeboju Rubika, „Niech mówią, że to nie jest miłość”, który przez pewien czas był przez nie bojkotowany. Bolesna prawda jest jednak taka, że radiowy sukces „Psalmu dla ciebie” był zarazem ostatnim sukcesem Rubika w radiu, ponieważ kolejne utwory kompozytora przechodziły już w mediach praktycznie bez echa. Nie zmienia to jednak faktu, iż RMF FM i Radio ZET do dzisiaj raczą nas jego jedynymi dwoma przebojami. Oba utwory, chociaż nie zapewniły Rubikowi długiej kariery, uczyniły z niego – przynajmniej na jakiś czas – gwiazdę muzycznych zestawień oraz zagwarantowały mu rozpoznawalność i sympatię sporego grona słuchaczy (które jednak od pewnego czasu nieustannie się zmniejsza).

Dwie dodatkowe uwagi:

Zdecydowanie za wysoko… → Dużym zaskoczeniem jest dla mnie wysoka pozycja utworu „…i jeszcze” w wykonaniu Andrzeja Piasecznego, znanego niegdyś szerszej publiczności jako Piasek. Ani to jakaś szczególnie wyjątkowa melodia (co więcej, moim zdaniem można tu usłyszeć motyw podobny do tego z „Un-break my heart” Toni Braxton, chociaż o plagiacie – rzecz jasna – nie może być mowy), ani to jakiś znaczący przebój w roku 2006. Ten utwór to zatem nic innego, jak potwierdzenie zasady, o której już kiedyś wspominałem. Zgodnie z nią w czołówce plebiscytu podsumowującego rok zawsze znajdzie się chociaż 1 utwór, któremu mało kto wywróżyłby taki sukces.

Zdecydowanie za nisko… → Utwór z odległego 98. miejsca, „Turn your car around” Lee Ryana, to jeden z największych przebojów w 10-letniej historii POPlisty (zobacz tutaj i tutaj). Dziwiło mnie zatem, że w czasie swojej świetności utwór, który przez kilka miesięcy gromadził mnóstwo głosów na „tak” w kolejnych notowaniach codziennej listy przebojów, nie był w stanie załapać się przynajmniej do top 50 rocznego zestawienia… Nawiasem mówiąc, to bardzo przyjemny popowy kawałek, idealnie skrojony pod radiowy format RMF FM.

fot. okładka singla: Lee Ryan „Turn your car around” (media.tumblr.com)

nagłówek – fot. okładka albumu: Katie Melua „Piece by piece” (spotify.com)