Rok 2014: Garść wrześniowych newsów (Popjustice i single z 2014 r., globalne przeboje sprzed 20 i 30 lat, gwiazdy w Kraków Arenie, trio Take That, powstanie MUZO.FM)

W tym poście znajdziecie niektóre treści, które we wrześniu br. zamieściłem na facebookowym fanpage’u bloga.

  • Kobiece nominacje do Popjustice £20 Music Prize (news z dnia 10 września 2014 r.)

Popularna brytyjska strona dedykowana muzyce pop, Popjustice.com, co roku przyznaje wyróżnienie o nazwie Popjustice £20 Music Prize. Jest to nagroda dla najlepszej (czy może raczej najwyżej ocenianej przez redakcję) brytyjskiej piosenki pop. 10 września br. poznaliśmy nominowanych do tegorocznej edycji tej nagrody. Listę zdominowały śpiewające panie:

– Charli XCX „Boom clap”,
– Ella Henderson „Ghost”,
– Indiana „Solo dancing”,
– Jessie Ware „Tough love”,
– Katy B „Crying for no reason”,
– La Roux „Uptight downtown”,
– Leona Lewis „One more sleep”,
– Little Mix „Move”,
– One Direction „Story of my love”,
– Rita Ora „I will never let you down”,
– Rixton „Me and my broken heart”,
– Years & Years „Take shelter”.

Zwycięzcę poznamy pod koniec października. Ja najmocniej wspieram najmniej popularny w tym gronie utwór „Take shelter”. Ale jest tu także kilka innych utworów, które lubię (w tym, jak nietrudno zgadnąć, propozycja Jessie Ware).

źródło: popjustice.com

  • Czołówka Global Track Chart: aktualnie – pogodne przeboje; 20 lat temu – ballada za balladą (news z dnia 18 września 2014 r.)

Top 5 najpopularniejszych obecnie singli na świecie tworzą dosyć lekkie, pogodne i w większości utrzymane w szybkim tempie utwory. Ballad nie odnotujemy. Tymczasem dokładnie 20 lat temu top 5 Global Track Chart (United World Chart) w całości należało do ballad:

5. Youssou N’Dour & Neneh Cherry „7 seconds”
4. Luther Vandross & Mariah Carey „Endless love”
3. Wet Wet Wet „Love is all around”
2. All-4-One „I swear”
1. Boyz II Men „I’ll make love to you”

źródło: mediatraffic.de

  • Jakie gwiazdy w Kraków Arenie? (news z dnia 19 września 2014 r.)

Sukcesywnie poszerza się grono artystów, którzy wystąpią w nowo otwartej Kraków Arenie. Widać jednak, że póki co stawia się głównie (a raczej – prawie wyłącznie) na weteranów sceny, którzy jednocześnie najbardziej zainteresują starszych słuchaczy (młodzi, podążający za aktualnymi trendami nadal muszą zatem jeździć do Ergo Areny, Atlas Areny etc.). Wyjątek stanowi tu Katy Perry (24.02.2015 r.). Oprócz niej Kraków Arena gościć będzie wkrótce: Eltona Johna (05.11.2014 r.), Slasha (20.11.2014 r.), Bryana Adamsa (16.12.2014 r.), Ennio Morricone (14.02.2015 r.), Paula Simona i Stinga (13.03.2015 r.), André Rieu (28.05.2015 r.), Marka Knopflera (13.07.2015 r.) oraz – może i młodszego od wymienionych, ale celującego, jak sądzę, w podobny wiekowo target – Michaela Bublé (04.11.2014). Towarzystwo doborowe, ale mam nadzieję, że do Krakowa wpadać będą także ulubieńcy młodego pokolenia – coby było różnorodnie. A jeżeli już skupiamy się na weteranach, może warto byłoby pomyśleć też o jakiejś kobiecie?

  • Kwintet, kwartet, a teraz trio Take That (news z dnia 24 września 2014 r.)

Kiedyś kwintet, później kwartet (który na potrzeby 1 albumu powrócił do układu pięcioosobowego), od teraz już tylko trio. Skład Take That opuszcza Jason Orange. Na pokładzie pozostają: Gary Barlow, Mark Owen i Howard Donald. Zespół jest w trakcie nagrywania nowego albumu, który powinien ukazać się jeszcze przed końcem roku. Ten poprzedni, „Progress” (2010), był bestsellerem roku w Wielkiej Brytanii i nosi zaszczytne miano najszybciej rozchodzącego się na Wyspach albumu w XXI wieku (zyskał je, osiągając w tygodniu premiery oszałamiający nakład – 518 601 kopii!).

  • Rewolucja w Radiu PiN (news z dnia 25 września 2014 r.)

Z anteny Radia PiN znikają wszystkie dotychczasowe audycje, a ze stacją żegnają się prowadzące je obecnie osoby. Przychodzi nowe. Stacja ma zmienić się w MUZO.FM. Nazwa pozostanie zatem w korelacji z powołanym do życia telewizyjnym kanałem muzycznym – MUZO.TV, który wystartował 26 września 2014 r. MUZO.FM nastawia się na promowanie rocka i ambitnego popu. Dyrektorem programowym MUZO.FM został szef muzyczny MUZO.TV – Marcin Bisiorek. Więcej przeczytaj tutaj.

  • Top 10 Global Track Chart sprzed 30 lat (news z dnia 26 września 2014 r.)

Tak 30 lat temu prezentowała się pierwsza dziesiątka globalnej listy przebojów tworzącej wraz z listą dedykowaną albumom zestawienia noszące zbiorczą nazwę – United World Chart:

10. Culture Club „The war song”
9. George Michael „Careless whisper”
8. David Bowie „Blue Jean”
7. John Waite „Missing you”
6. Prince And The Revolution „Let’s go crazy”
5. Cyndi Lauper „She bop”
4. Tina Turner „What’s love got to do with it”
3. The Cars „Drive”
2. Ray Parker, Jr. „Ghostbusters”
1. Stevie Wonder „I just called to say I love you”

źrodło: mediatraffic.de