Zapomniane melodie #12: Janet Jackson, Bajm, Eurythmics & Aretha Franklin, Céline Dion, 2 Plus 1, David Coverdale, czołówka serialu „New Kids On The Block”

W 12. epizodzie Zapomnianych melodii” przypominam utwory:

Janet Jackson „You’ll never find (a love like mine)”,
Bajm „Miłość i ja”,
– Eurythmics & Aretha Franklin „Sisters are doin’ it for themselves”,
– Céline Dion „Everybody’s talkin’ my baby down”,
– 2 Plus 1 „XXI wiek (dla wszystkich nas)”,
David Coverdale „The last note of freedom”,

oraz czołówkę animowanego serialu „New Kids On The Block”!

 

Janet Jackson „You’ll never find (a love like mine)”

Karierę Janet na serio rozpoczął dopiero album „Control” z 1986 r. będący w istocie jej trzecim długogrającym wydawnictwem. Na jej dwóch pierwszych albumach na szczęście również można znaleźć utwory, których siostra Michaela nie musi się wstydzić. Na fonograficznym debiucie z 1982 r., a był nim album zatytułowany po prostu „Janet Jackson”, można dosłuchać się wpływów muzyki disco i funk. „You’ll never find (a love like mine)” – oto moja ciekawostka muzyczna z początków kariery jednej z moich ulubionych wokalistek. Autorami piosenki (a ta nie doczekała się statusu singla) są: René Moore i Angela Winbush, którzy w latach 80. występowali również jako zespół o nazwie René & Angela, wydając pod tym szyldem 4 studyjne albumy.

 

Bajm „Miłość i ja”

Wydana w 1990 r. płyta „Biała armia” promowana była nie tylko przez nieśmiertelny utwór tytułowy, na który do dzisiaj łatwo natknąć się w mediach czy (co akurat mnie dziwi) nawet na weselach. Na piątym albumie Bajmu znalazła się prócz tego ballada „U stóp szklanych gór”, którą (mimo nieszczęsnego „opadać w dół” w tekście) uważam za jedno z bardziej wartościowych nagrań zespołu, oraz utwór „Żywe cienie”, który poznałem dopiero po latach dzięki Radiu Złote Przeboje. W roli singla występował jeszcze utwór „Miłość i ja”.

W pokaźnym zestawie przebojów grupy Bajm „Miłość i ja” plasuje się raczej na jednym z odległych miejsc, choć w moich głośnikach tendencja jest odwrotna. Piosenka autorstwa Pawła Sota i Beaty Kozidrak stanowi według mnie przygotowanie gruntu pod jeden z najważniejszych utworów w dorobku Bajmu, a myślę tu o „Tej samej chwili”, która towarzyszyła albumowi Płomień z nieba” (1993).

 

Eurythmics & Aretha Franklin „Sisters are doin’ it for themselves”

Niewielu chyba jeszcze pamięta, że w 1985 r. do obiegu trafiło wspólne nagranie duetu Eurythmics, tworzonego przez Annie Lennox i Dave’a Stewarta, oraz soulowej diwy, Arethy Franklin. Piosenkę „Sisters are doin’ it for themselves” napisali Lennox i Stewart. Wieść gminna niesie, że pierwotnie to Tina Turner miała być drugą połową tej kolaboracji, ale plany uległy zmianie. Nie jest to oczywiście jedyny kobiecy hymn w repertuarze Arethy, który przyniósł jej sławę, pieniądze i R.E.S.P.E.C.T.

Piosenka była notowana w top 10 w Wielkiej Brytanii i w top 20 w USA. Franklin większą popularność przyniósł jednak późniejszy duet z Georgem Michaelem – utwór „I knew you were waiting (for me)”, który w 1987 r. był „numerem jeden” po obu stronach Atlantyku. Co więcej, na Wyspach był to pierwszy i jak dotąd jedyny „numer jeden” wyśpiewany przez Arethę Franklin.

Singiel „Sisters…” promował jednocześnie album „Be yourself tonight” grupy Eurythmics oraz „Who’s zoomin’ who?” Franklin. Oba wydawnictwa, podobnie jak singiel, ukazały się w 1985 r. W nagraniu utworu udział wzięli niektórzy członkowie grupy The Heartbreakers tworzący grupę Tom Petty And The Heartbreakers.

 

Céline Dion „Everybody’s talkin’ my baby down”

Nawet Céline Dion nie ominęła moda na new jack swing. Na jej albumie „The colour of my love” z 1993 r. znaleźć można utwór „Everybody’s talkin’ my baby down”, który powstał na fali popularności tego gatunku rozciągającej się od końca lat 80. i trwającej przez kilka pierwszych lat kolejnej dekady.

Album „The colour of my love” promowany był aż przez 8 singli (w tym „The power of love” i „Think twice”). „Everobydy’s…” nie było jednym z nim. Jednakże podczas trasy koncertowej promującej rzeczone wydawnictwo poza Francją „Everybody’s…” pojawiało się jako pierwszy w kolejności anglojęzyczny utwór z setlisty. Dla Dion wyprodukował go Ric Wake, który odpowiada za produkcję także 4 innych piosenek z tego albumu. Wokalistka z jego pomocy korzystała także przy późniejszych albumach. Autorami piosenki są natomiast Arnie Roman Russ DeSalvo. Czyż nie był to w tamtym czasie odpowiedni kandydat do promowania nim albumu?

 

2 Plus 1 „XXI wiek (dla wszystkich nas)”

Robotyczna, nowofalowa wizja XXI wieku grupy 2 Plus 1 sprzed ponad 3 dekad. Utwór autorstwa Jerzego Suchockiego z tekstem Andrzeja Mogielnickiego i wyprodukowany przez Janusza Kruka umieszczono na trackliście nasączonego syntezatorowymi brzmieniami albumu „Bez limitu”, który swoją premierę miał w 1983 r. Z tego wydawnictwa pochodzą prócz tego single: „Nic nie boli”, „Requiem dla samej siebie”, „Superszczur” i „Gdy grali dla nas Rolling Stones”. Piosenka przez 3 tygodnie notowana była w top 20 Listy Przebojów Trójki, docierając do 16. miejsca.

Obejrzyj teledysk: tutaj.

 

David Coverdale „The last note of freedom”

„The last note of freedom” w wykonaniu wokalisty grupy Whitesnake, Davida Coverdale’a, stworzone przez niego we współpracy z Hansem Zimmerem i Billy Idolem, to utwór otwierający ścieżkę dźwiękową do kinowego przeboju z roku 1990 – filmu „Szybki jak błyskawica” („Days of thunder”) z Tomem Cruisem w roli głównej.

Na tym soundtracku znaleźć można ponadto piosenki wykonywane m.in. przez Tinę Turner, Cher, Eltona Johna czy grupy Chicago i Joan Jett & The Blackhearts. Jakby tego było mało, to na wspomnianym albumie po raz pierwszy pojawiło się pamiętne „Knockin’ on heaven’s door” w interpretacji Guns N’ Roses. To także z niego pochodzi największy hit Marii McKee, „Show me heaven” (#1 w Wielkiej Brytanii przez 4 tygodnie), z którego później raz jeszcze przebój zrobiła Tina Arena. Nie dziwi zatem, że piosenka Coverdale’a nie doczekała się statusu singla i nie powstał do niej teledysk, mimo że taka rola wydawała się jej pisana.

 

Serial „New Kids On The Block”

We wczesnych latach 90. zeszłego stulecia w Telewizji Polskiej emitowany był serial animowany pt. „New Kids On The Block” o przygodach chłopaków tworzących zespół o tej samej nazwie. Załączony filmik przedstawia czołówkę serialu, której tło muzyczne stanowi drugi singiel z albumu „Hangin’ tough” z 1988 r. – utwór „You got it (the right stuff)”.

nagłówek – fot. okładka albumu „Bez limitu” grupy 2 Plus 1, z którego pochodzi utwór XXI wiek (dla wszystkich nas)” (discogs.com)