Ciekawostki #25: Odpowiedzi na pytania z urodzinowego konkursu nr 2 (Nirvana) i nr 3 (Depeche Mode)

Zgodnie z regulaminem zakończyły się 2 kolejne konkursy urodzinowe, których szczegóły przedstawiłem tutaj. W „konkursie nr 2” nagrodę w postaci koncertu zespołu Nirvana na DVD („Nirvana – MTV Unplugged in New York”) zgarnęła Angelika Owsik, a nagrodę w „konkursie nr 3” w postaci singla „Should be higher” Depeche Mode na CD zdobył Sebastian Mnich. Gratuluję zwycięzcom!

Konkurs nr 2 zakończył się dnia 24.10.2013 r. o godz. 15:00 – nie wcześniej, ponieważ do tego dnia i tej godziny nie otrzymałem e-maila z 5 prawidłowymi odpowiedziami na pytania konkursowe (przypomnę, że regulamin konkursu przewidywał, iż konkurs dobiegnie końca, gdy którykolwiek z uczestników jako pierwszy udzieli prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania, a jeśli takiej osoby nie będzie, konkurs zakończy się 24.10.2013 r. o godz. 15:00). Ponieważ najbliżej – jeśli chodzi o liczbę prawidłowych odpowiedzi – była Angelika Owsik, to ona otrzymuje nagrodę.

Natomiast konkurs nr 3 zakończył się wcześniej, tj. dnia 23.10.2013 r. o godz. 12:18, ponieważ na ten dzień i tę godzinę datowany jest e-mail Sebastiana Mnicha, który jako pierwszy udzielił prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe.

Przyjrzyjmy się zatem odpowiedziom, których oczekiwałem od osób biorących udział w konkursach.

ODPOWIEDZI NA PYTANIA KONKURSOWE
– konkurs nr 2
(Nirvana)

1. Jaki tytuł nosi najwyżej notowany na The UK Singles Chart singiel zespołu Nirvana?

Najwyżej na The UK Singles Chart doszedł singiel „Heart-shaped box” – do pozycji 5. W top 10, ale już na niższych pozycjach, Nirvana umieściła jeszcze 2 swoje single: „Smells like Teen Spirit” (#7) i „Come as you are” (#9).

2. Czy zespół Nirvana wykonał kiedykolwiek na żywo przebój „Smells like Teen Spirit” na gali MTV Video Music Awards? Jeśli tak, wskaż rok.

Nirvana tylko raz występowała na gali MTV Video Music Awards (był to rok 1992) i chociaż organizatorom zależało, by to właśnie ten utwór wybrzmiał ze sceny, Nirvana na ten pomysł nie przystała. Na scenie zespół wykonał utwór „Lithium”, rozpoczynając go fragmentem „Rape me”.

3. Który ze studyjnych albumów Nirvany został wydany przez wytwórnię Sub Pop?

Sub Pop wydało debiutancki longplay Nirvany – „Bleach” (1989).

4. Który utwór Nirvany jako ostatni dotarł do top 10 amerykańskiego zestawienia singli The Billboard Hot 100?

Pierwszym i zarazem ostatnim utworem Nirvany notowanym w pierwszej dziesiątce amerykańskiego The Billboard Hot 100 było „Smells like Teen Spirit”.

5. Który teledysk Nirvany został wyreżyserowany przez reżysera klipów do utworów „Personal Jesus” Depeche Mode i „Have you ever really loved a woman?” Bryana Adamsa?

Oba wymienione teledyski wyreżyserował Anton Corbijn. Corbijn jest twórcą wielu teledysków grupy Depeche Mode, ale dla Nirvany wyreżyserował tylko jeden – do „Heart-shaped box”.

ODPOWIEDZI NA PYTANIA KONKURSOWE
– konkurs nr 3 (Depeche Mode)

1. Ile utworów Depeche Mode dotarło na szczyt Listy Przebojów Trójki?

Depeche Mode na 1. miejsce Listy Przebojów Trójki dotarło z 15 swoimi utworami. Były to kolejno piosenki: „Shake the disease”, „Enjoy the silence”, „Policy of truth”, „I feel you”, „Walking in my shoes”, „Dream on”, „Freelove”, „Precious”, „A pain that I’m used to”, „John the Revelator”, „Martyr”, „Wrong”, „Heaven”, „Soothe my soul” i ostatnio „Should be higher”.

2. Sample z którego utworu Depeche Mode wykorzystano w utworze „Beware of the dog” Jamelii?

„Beware of the dog”, będące drugim singlem z wydanego w 2006 r. trzeciego albumu Jamelii o tytule „Walk with me”, bazuje na samplach z utworu „Personal Jesus”.

3. Najwyższą pozycją Depeche Mode na The UK Singles Chart jest miejsce 4., do którego doszły 3 piosenki zespołu. Jakie noszą tytuły? Wymień tytuły 2 z nich.

Były to kolejno single: „People are people”, „Barrel of a gun” i „Precious”. Poza tym Depeche Mode w czołowej dziesiątce The UK Singles Chart, tyle że na niższych pozycjach, umieścili 11 innych swoich singli. Ostatnia wizyta zespołu w top 10 miała miejsce przy okazji singla „Precious” – jesienią 2005 r.

4. Który ze studyjnych albumów Depeche Mode nagrało, mając w składzie Vince’a Clarke’a?

Vince Clarke był w składzie Depeche Mode, gdy zespół wydawał swój debiutancki album pt. „Speak & spell”, który trafił na rynek w 1981 r. Z tego albumu pochodzi singiel „Just can’t get enough”.

nagłówek – fot. Nirvana (billboard.com)