Ciekawostki #24: Odpowiedzi na pytania z urodzinowego konkursu nr 1

Pora podzielić się z Wami prawidłowymi odpowiedziami na 15 muzycznych pytań, na które należało odpowiedzieć, by w ogłoszonym na blogu urodzinowym „konkursie nr 1” zgarnąć głośniki komputerowe firmy Logitech o modelu z120. Nagrodę zdobył Szymon Braun, który jako pierwszy prawidłowo odpowiedział na wszystkie 15 pytań (e-mail z dnia 17.10.2013 r. z godziny 15:35).

ODPOWIEDZI NA PYTANIA KONKURSOWE
– konkurs nr 1 
(ze znajomości treści bloga)

1. Na ścieżkach dźwiękowych do jakich filmów znajdziemy utwory:
a) Patii LaBelle „New attitude”,
b) Miami Sound Machine „Hot summer nights”?

Pierwszą piosenkę znajdziemy na soundtracku do filmu „Gliniarz z Beverly Hills”, drugą natomiast na soundtracku do filmu „Top Gun”. Pisałem o tym w poście „Zapomniane melodie #5”.

2. Ile tygodni na szczycie The Billboard Hot 100 spędził utwór „Endless love” w wykonaniu Lionela Richie i Diany Ross?

„Endless love”, wydane w 1981 r., okupowało 1. pozycję amerykańskiego zestawienia singli przez 9 tygodni. Pisałem o tym w poście „DisCover #3”. Takim samym wynikiem, co „Endless love”, może pochwalić się wydane w tym samym roku „Bette Davis eyes” Kim Carnes. Tylko 1 piosenka z lat 80. XX w. przebywała na 1. miejscu The Billboard Hot 100 dłużej niż „Endless love” i „Bette Davis eyes”. Mowa o „Physical” Olivii Newton-John – 10-tygodniowy pobyt na szczycie.

3. Kto w 1986 r. wydał album „King of stage” promowany singlem „Girlfriend”?

Tą osobą jest Bobby Brown. Jego bujny życiorys opisałem w poście „Kim jest… Bobby Brown?”.

4. Kto nagrał cover przeboju „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy? Wymień 2 artystów.

Dokonała tego Reni Jusis (zmieniając tytuł na: „Byłeś serca biciem”), a ponadto m.in. Kuba Badach, Mezo/Liber/Kasia Wilk i Łukasz Zagrobelny. Pisałem o tym w poście „DisCover #3”.

5. Album o jakim tytule promowała singlem „Sorrento moon (I remember)” australijska wokalistka – Tina Arena?

„Sorrento moon (I remember)” to jeden z singli pochodzących z albumu Tiny Areny o tytule „Don’t ask”, który w ojczyźnie wokalistki wydano w 1994 r. Jej sylwetkę przedstawiłem w poście „Kim jest… Tina Arena?”. Na trackliście tego wydawnictwa odnaleźć można także popularne w latach 90. nagrania: „Show me heaven” i „Chains”.

6. W jakiej grupie występowała Sophie Ellis-Bextor przed rozpoczęciem kariery solowej?

Zanim o Sophie zrobiło się głośno, co nastąpiło dzięki singlowi „Groovejet (if this ain’t love)” nagranemu z DJ-em Spillerem, wokalistka była frontmenką zespołu o nazwie theaudience. Wspominałem o tym fakcie w poście „DisCover #1”.

7. „King of pain” w wykonaniu Alanis Morissette to cover utworu jakiego artysty?

Utwór o takim tytule znajdziemy w repertuarze grupy The Police. Jest to jeden z utworów promujących najpopularniejszy album formacji, Synchronicity” (z 1983 r.). O coverze i oryginale „King of pain” pisałem w poście „DisCover #2”.

8. Ania Rusowicz współtworzyła kiedyś z Mają Studzińską pewną formację z nurtu R&B. Jaką?

Ania Rusowicz zastąpiła Karolinę Stelmasiak w zespole Dezire, który przypominałem na blogu w kontekście utworów „Płonę” i „I should have told you” w poście Zapomniane melodie #1″.

9. Jaki tytuł nosił amerykański serial science fiction, w którym można było usłyszeć utwór „The background” grupy Third Eye Blind?

Piosenka o wskazanym tytule pojawiła się w serialu „Roswell”, o czym była mowa w poście „Zapomniane melodie #1”. Ponadto ten sam utwór można było usłyszeć w serialu „Buffy – postrach wampirów” Sarą Michelle Gellar w roli głównej. Co prawda o tym drugim serialu już na blogu nie wspominałem, ale taka odpowiedź oczywiście również była przeze mnie uznawana.

10. Z jakim utworem singiel „Gotta get thru this” Daniela Bedingfielda przegrał walkę o nagrodę Grammy w kategorii „Best Dance Recording”?

Statuetkę Grammy w tej kategorii w roku 2003 zgarnęło Danielowi sprzed nosa trio Dirty Vegas za utwór „Days go by”. Nominację otrzymali wówczas ponadto: Groove Armada za „Superstyllin'”Kylie Minogue za „Love at first sight” oraz No Doubt za „Hella good”. Karierę Daniela Bedingfielda zaprezentowałem w poście „Kim jest… Daniel Bedingfield?”, natomiast historię kategorii „Best Dance Recording” w poście „Grammy w kategorii ‚Best Dance Recording'”.

11. Jakie nazwiska noszą dwaj polscy muzycy, którzy w latach 90. XX wieku w ramach wspólnego projektu wydali album o tytule „Techno terror”?

Album „Techno terror” wydał duet Max i Kelner, gdzie Max to Robert Brylewski, a Kelner to Paweł Rozwadowski. O zespole pisałem w poście „Zapomniane melodie #2”, przypominając piosenkę „Dzieci”.

12. W których teledyskach zespołu De Mono wystąpiła Agnieszka Maciąg? Wymień 2 tytuły.

W latach 90. zeszłego stulecia Agnieszka Maciąg była swoistą muzą członków formacji De Mono. Przechadzała się m.in. przez klipy do przebojów „Kamień i aksamit”, „Druga w nocy” czy „Wszystko na sprzedaż”. O Agnieszce Maciąg, która udzielała się nawet jako wokalistka, pisałem w poście „Zapomniane melodie #3”.

13. Sample z jakiego utworu zawiera piosenka „Body II body” Samanthy Mumby?

Wydany w 2000 r. singiel „Body II body” Samanthy Mumby, promujący album „Gotta tell you”, zbudowany był na samplach z przeboju Davida Bowie – „Ashes to ashes”. Sylwetkę Samanthy, która wydała jak dotąd tylko jeden longplay, przybliżyłem w poście „Kim jest… Samantha Mumba?”.

14. Jaki tytuł nosi utwór, z którym Krzysztof Antkowiak startował w polskich preselekcjach eurowizyjnych?

W 2003 r. Krzysztof Antkowiak z utworem „Time” (jako kolaboracja: Adieu & Krzysztof Antkowiak) występował podczas koncertu preselekcyjnego, którego celem było wyłonienie reprezentanta Polski na festiwal Eurowizji, a ta odbywała się wtedy w Rydze. Polacy kredytem zaufania w 2003 r. obdarzyli jednak zespół Ich Troje, który na festiwalu wykonał przebój „Keine Grenzen – żadnych granic”. Postać Krzysztofa przedstawiłem w poście „Kim jest… Krzysztof Antkowiak?”.

Wypada mi jednak wyjaśnić, iż – jak wieść gminna niesie – utworem również skomponowanym z myślą o Eurowizji, tyle że kilka lat później, było nagranie „Wróć” (angielski tytuł „Roses all around”), które finalnie znalazło się na debiutanckim albumie Agnieszki Włodarczyk z 2007 r. – „Nie dla oka…”, gdzie „Wróć” Agnieszka śpiewa razem z Krzysztofem. Sęk w tym, że ta piosenka nie zakwalifikowała się do żadnego z krajowych koncertów preselekcyjnych, a to o nie w pytaniu chodziło. Niewiele zatem mi wiadomo na temat jej, niespełnionego – jak się okazuje, eurowizyjnego wątku. Jeżeli to rok 2005 był momentem, gdy piosenkę wysłano jako propozycję, należy mieć na uwadze, że był to rok, w którym nie odbył się koncert preselekcyjny, a reprezentanta Polski wybierała komisja ekspertów (tak tych ludzi szumnie nazwano) powołana przez TVP. Komisja w 2005 r. postawiła na, o zgrozo!, „Czarną dziewczynę” Ivana i Delfina.

15. Jak nazywa się duet songwritersko-producencki współtworzony przez zwycięzcę 1. brytyjskiej edycji programu „Fame Academy”?

Laureatem 1. brytyjskiej edycji talent show o nazwie „Fame Academy” był David Sneddon, który w późniejszym czasie stworzył z Jamesem Bauerem-Meinem duet songwriterso-producencki o nazwie The Nexus. The Nexus pomogło m.in. Lanie Del Rey przy utworze „National anthem” oraz duetowi Hurts w powstaniu utworów „Illuminated”„Blood, tears & gold” i „Silver lining”. Przebieg kariery Davida Sneddona opisałem w poście „Kim jest… David Sneddon?”.

nagłówek – fot. okładka albumu: Sophie Ellis-Bextor „Wanderlust” (premiera jeszcze przed nami) (spotify.com)