Playlisty (wpis zbiorczy)

W 2010 r. rubryka „Playlisty” była jedną z flagowych pozycji bloga. Później częstotliwość dodawania przeze mnie kolejnych wpisów w tym dziale znacznie się zmniejszyła, czego nie powinniście odczytywać jako sygnału, iż najzwyczajniej zaczęło brakować mi pomysłów na nowe playlisty. Piosenki oraz artystów segregować można na setki sposobów, wskazując za każdym razem inne sensowne kryterium. Zbieżności można doszukiwać się w pochodzeniu muzyków (Duńczycy, Kanadyjczycy tudzież Szkoci), uprawianym przez nich gatunku muzycznym (np. synthpop, new jack swing albo disco polo), w charakterze nagrań (posępne, skoczne, relaksujące itp.), w emocjach wywoływanych przez utwory (radość, irytacja, przygnębienie itp.), w wykorzystaniu konkretnych instrumentów (ukulele, saksofon, względnie akordeon) etc. Pomysły można mnożyć – właściwie do woli (co najwyżej z doborem tytułów będzie trudniej, jeśli zdecydujemy się na jakieś ekstremalnie wyszukane kryterium selekcji). Zatem temu cyklowi, o ile mnie nie zabraknie chęci na jego prowadzenie, śmierć nie grozi.

Jako że od momentu powołania go do życia minęło już blisko 2 i pół roku, warto byłoby zebrać w jednym poście informacje o playlistach, które się do tej pory ukazały – tym bardziej, że znów nabrała mnie ochota, by trochę intensywniej popisać w tej rubryce.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że stworzenie takiego wpisu nie powinno zająć dużo czasu – wymaga to bowiem „jedynie” spisania określonej liczby tytułów (przeważnie 100) i krótkiego wstępu. Jeżeli jednak chce się stworzyć playlistę rzetelnie oraz ułożyć ją w taki sposób, by była względnie reprezentatywna dla obranego kryterium, zapewniam Was, że zajmuje to dużo więcej czasu niż na pozór zająć powinno. Ale mnie zabawa w układanie sprawia dużą przyjemność, a jednocześnie efekty mojej pracy nie idą na marne (do tego stwierdzenia uprawniają mnie Wasze komentarze, z których wynika, że jednak czasem korzystacie z moich propozycji).

Do tej pory ukazało się 27 wpisów z playlistami. Poniżej podaję tytuły wszystkich playlist oraz odesłania do każdej z nich (dodam, że zachowałem chronologię).

Rok 2010
1) 88 piosenek z lat 80. (link)
2) brzmienia XXI wieku (link)
3) nagrania z saksofonem w tle #1 (link)
4) duety #1 (link)
5) taneczne przeboje lat 90. (link)
6) duety #2 (link)
7) kobiece grupy (link)
8) lista Hop-Bęc RMF FM (link)
9) śpiewający Szwedzi (link)
10) przeboje filmowe #1 (link)
11) przeboje filmowe #2 (link)
12) deszczowe piosenki (link)
13) niemieccy artyści (link)
14) wakacyjne przeboje (link)
15) kanadyjscy muzycy (link)
16) przebojowe lata 90. (link)
17) gwiazdy talent shows (link)
18) sylwester (link)

Rok 2011
19) nagrania z saksofonem w tle #2 (link)
20) 88 piosenek z lat 80. #2 (link)
21) piosenki na przebudzenie (link)
22) nagrania z saksofonem w tle #3 (link)
23) stylowe kompozycje (link)
24) bożonarodzeniowa (link)

Rok 2012
25) nagrania z saksofonem w tle #4 (link)
26) przeboje filmowe #3 (link)
27) duety #3 (link)

Ciąg dalszy nastąpi – już niebawem.