Garść aktualności 1/2010: Top Wszech Czasów, przeboje dekady w Radiu ZET, RMF FM liderem słuchalności, Paszporty Polityki i Bestsellery Empiku, Złote Globy

  • 16. edycja trójkowego Topu Wszech Czasów

Już po raz szesnasty słuchacze radiowej Trójki wytypowali swoje ulubione nagrania, biorąc udział w głosowaniu na Top Wszech Czasów. Tegorocznym „numerem jeden” został klasyczny już utwór U2 „With or without you”. Co ciekawe, irlandzka kapela wyprzedziła samą siebie, bowiem 2. pozycję zajął kolejny jej wielki przebój – „One”. Na podium znaleźli się także polscy weterani rocka – zespół TSA i ich „51”.

  • Plebiscyt Radia ZET na przebój dekady

2 stycznia 2010 r. Radio ZET wyemitowało na swojej antenie 25 przebojów dekady (2000-2009). Oto one:

25. Lady Gaga „Poker face”
24. Reni Jusis „Kiedyś cię znajdę”
23. Timbaland feat. OneRepublic „Apologize”
22. Kate Ryan „Désenchantée”
21. Wilki „Baśka”
20. Katie Melua „Nine million bicycles”
19. Modjo „Lady (hear me tonight)”
18. Feel „A gdy jest już ciemno”
17. Anastacia „One day in your life”
16. James Blunt „You’re beautiful”
15. Krzysztof Krawczyk feat. Edyta Bartosiewicz „Trudno tak (razem być nam ze sobą)”
14. Shakira „Whenever, wherever”
13. Ewelina Flinta i Łukasz Zagrobelny „Nie kłam, że kochasz mnie”
12. Madonna „Hung up”
11. Sylwia Wiśniewska „12 łez”
10. Leona Lewis „Bleeding love”
9. P!nk „Just like a pill”
8. Ewelina Flinta „Żałuję”
7. Garou „Gitan”
6. September „Satellites”
5. The Killers „Human”
4. Robbie Williams „Feel”
3. Olga Szomańska, Przemysław Branny i Piotr Rubik „Niech mówią, że to nie jest miłość”
2. Depeche Mode „Freelove”
1. Kylie Minogue „Can’t get you out of my head”

  • RMF FM najchętniej słuchanym radiem w Polsce

Najchętniej słuchanym radiem w Polsce w 2009 r. była stacja RMF FM, która już od lat jest liderem rynku radiowego. Ten rok okazał się dla niej szczególnie udany, ponieważ znacząco powiększyła ona swoją przewagę nad drugim w rankingu Radiem ZET. W szczytowym momencie stacja RMF FM zanotowała fenomenalny wynik słuchalności (najwyższy w swojej 20-letniej historii) w granicach 27,4%, zostawiając daleko w tyle Zetkę oraz Program I Polskiego Radia. Oznacza to, iż każdego dnia RMF FM słuchało średnio ok. 10,5 miliona osób. Co więcej, wielokrotnie w 2009 r. stacja uznawana była (w ogłaszanym co miesiąc rankingu Instytutu Monitorowania Mediów) za najbardziej opiniotwórczą w Polsce.

Wracając jednak do kwestii wyników słuchalności i stale powiększającejsię przewagi RMF FM nadal Radiem ZET, chciałbym zauważyć, że Radio ZET wprowadziło wraz z końcem wakacji wiele udanych modyfikacji w swojej ofercie programowej, wzbogacając ją o sporą liczbę utworów, których od dawna nie mieliśmy okazji usłyszeć (innymi słowy, nie puszczają w kółko tego samego), otwierając się na słuchacza (m.in. za sprawą komunikowania się z nim na portalu społecznościowym Facebook) czy wprowadzając na antenę nowe, ciekawe głosy i audycje. Nie po raz pierwszy wspominam o tym na moim blogu, ale to chyba dobra okazja, aby uczynić to raz jeszcze. Mam nadzieję, że zmiany te zostaną docenione przez odbiorców, czyniąc walkę o pozycję lidera w nowym roku bardziej zaciętą, co wyjdzie na dobre tak stacjom, jak i (przede wszystkim) nam – słuchaczom.

Natomiast liderem wśród sieci radiowych pozostaje niezmiennie skierowane do zupełnie innej grupy odbiorców niż RMF FM, Radio ZET czy Program I – Radio Eska, mimo niemałego spadku udziału w rynku. Wyprzedziło ono – kolejno – projekt Audytorium 17, tj. sieć 17 rozgłośni regionalnych radia publicznego, RMF MAXXX oraz Radio Złote Przeboje. Więcej na temat słuchalności poszczególnych stacji przeczytacie na portalu www.wirtualnemedia.pl. Gorąco polecam tę stronę, jeżeli kogoś interesują tego typu dane. Mnie – jak widzicie – interesują.

  • Paszporty Polityki

Zdobywcą Paszportu Polityki za rok 2009 w kategorii „muzyka popularna” został Łukasz Rostkowski, znany w branży muzycznej jako L.U.C. W minionym roku wydał on album zatytułowany „39/89 zrozumieć Polskę” będący swoistym słuchowiskiem, (przeplatającym różne gatunki muzyczne), które przedstawia historię Polski od wybuchu II wojny światowej do upadku komunizmu. L.U.C. wyprzedził 2 innych nominowanych do tego wyróżnienia artystów: zeszłoroczną sensację – Gabę Kulkę, która zrobiła niemałe zamieszanie na rodzimym rynku muzycznym za sprawą krążka „Hat, rabbit” (nieco gorzej radził sobie wydany końcem roku album „Sleepwalk” – współpraca wokalistki z Konradem Kuczem) oraz zespół Pustki, który znany jest szerszej publiczności już od kilku lat, chociaż do tej pory jakiejś oszałamiającej kariery nie zrobił (w 2009 r. grupa wydała album „Kalambury”).

  • Bestsellery Empiku za rok 2009

Swoje wyróżnienia przyznała także sieć sklepów Empik, wskazując konsumentom, które produkty, stanowiące jej asortyment, były największymi bestsellerami minionego roku. W kategoriach muzycznych zwycięstwo odnieśli:

– Kult dzięki płycie „Hurra!” – bestseller wśród polskich albumów (wydawca: S.P. Records),
Sting i jego krążek „If on a winter’s night…” – bestseller wśród wydawnictw zagranicznych (Universal Music Polska),
Diana Krall „Quiet nights” – jazzowy bestseller 2009 r. (Universal Music Polska),
Rafał Blechacz „Chopin. Koncerty fortepianowe” – bestseller wśród krążków z muzyką klasyczną (Universal Music Polska),
Michael Jackson „Live in Bukarest” – bestseller spośród muzycznych DVD (Sony Music Entertainment).

Warto zwrócić uwagę na to, że aż 3 z 5 wyróżnionych tytułów to wydawnictwa z szyldem Universal Music Polska. Wygląda na to, że wytwórnia właściwie oceniła w 2009 r. gusta konsumentów, czego efektem są nagrody Empiku.

  • Złote Globy w kategoriach muzycznych

Po raz 67. Hollywodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznało jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu – Złote Globy. Warto zwrócić uwagę na kategorie muzyczne. Za twórcę najlepszej muzyki filmowej uznano Michaela Giacchino, który skomponował poruszające muzyczne motywy do równie pięknego filmu „Odlot”. Najlepszą piosenkę do filmu stworzyli natomiast Ryan Bingham i T-Bone Burnett – mowa o utworze „The weary kind” z filmu „Szalone serce” („Crazy heart”). Ciekawostką jest również to, że w kategorii „najlepszy serial komediowy” z silną konkurencją wygrał serial telewizji Fox pt. „Glee”, będący serialowym musicalem. Na rynku fonograficznym ukazały się już 2 składanki piosenek pochodzących z tego obrazu – są to covery popularnych nagrań z nurtu pop, rock czy R&B (znajdziemy na nich przeróbki takich hitów, jak m.in. „Take a bow” Rihanny, „Don’t stop believin'” Journey, „Mercy” Duffy czy „Rehab” Amy Winehouse).

fot. okładka albumu „39/89 Zrozumieć Polskę” laureata muzycznego Paszportu Polityki 2009 – L.U.C.-a (5kilokultury.pl)