Kim jest… duet Stargate?

Stargate to nazwa norweskiego teamu producentów i autorów piosenek, którego członkami są: Tor Erik Hermansen i Mikkel Storleer Eriksen. Duet założony został w norweskim Trondheim w 1997 r., jednakże dopiero w roku 2006 usłyszał o nim cały muzyczny świat, a wszystko to za sprawą nagrania „So sick” wykonywanego przez amerykańskiego wokalistę Ne-Yo, które dotarło na szczyt notowania The Billboard Hot 100. Największym sukcesem cieszył się jednak wydany nieco później, a również stworzony przez Stargate wielki przebój Beyoncé „Irreplaceable”, który na 1. miejscu amerykańskiego zestawienia królował przez 10 tygodni, stając się najpopularniejszym singlem 2007 r. w USA. Dzięki swoim udanym muzycznym dziełom Stargate uznani zostali za najlepszych producentów listy The Billboard Hot 100 w latach 2006 i 2008, a magazyn „Rolling Stone” przyznał im tytuł producentów roku 2008.

Stargate zaczynali swoją działalność jako trio, a obecną nazwę wykreowali w momencie, gdy zdecydowali się na podbój brytyjskiego rynku muzycznego, bowiem to m.in. od Wielkiej Brytanii zaczęła się ich kariera poza granicami Norwegii. Trzeci członek ekipy, tj. Hallgier Rustan, wycofał się z projektu, gdy Hermansen i Eriksen – w celu zaistnienia w amerykańskiej branży muzycznej – podjęli decyzję o osiedleniu się na stałe w USA. Pierwszym sukcesem Stargate za granicą było nagranie z 1999 r. wykonywane przez popularną niegdyś grupę S Club 7 pt. „S Club party”, które dotarło do 1. pozycji australijskiej oraz nowozelandzkiej listy przebojów. Następnie producenci zaczęli współpracować z topowymi brytyjskimi artystkami początku dekady, w tym m.in. z Blue („All rise”, „One love”) czy Atomic Kitten („It’s OK!”, „Be with you”, „The last goodbye”). Zanim jednak rozpoczęła się ich wymarzona amerykańska przygoda, próbowali swoich sił w remiksowaniu utworów amerykańskich wykonawców reprezentujących nurt R&B i hip-hop, dodając do pierwotnych wersji nagrań warstwę melodyczną, aby uczynić z nich piosenki bardziej przystające do gustu Europejczyków, którzy zasadniczo preferują utwory melodyjne (w przeciwieństwie do Amerykanów lubujących się w rytmie).

Stargate, już jako duet, osiedlili się w Nowym Jorku w 2005 r., a ich karierę w USA z pewnością ułatwiło przypadkowe spotkanie Ne-Yo, młodego wokalisty, który pracował w tym czasie nad swoim debiutanckim albumem – „In my own words”. Panowie bardzo szybko znaleźli wspólny język i zdecydowali się na współpracę, która okazała się niezwykle owocna. To razem z Ne-Yo Stargate stworzyli kilka przebojowych nagrań, do których zaliczyć należy np. „Unfaithful” i „Take a bow” Rihanny, wspomniane już „So sick” Ne-Yo i „Irreplaceable” Beyoncé czy „Sexy love”, „Closer” i „Miss Independent” również w wykonaniu Ne-Yo. Od tej pory Stargate regularnie wspomagają popularnych na amerykańskim rynku muzycznym artystów, nie zapominając jednak o wykonawcach europejskich, którym jak na razie nie udało się podbić USA (np. trio Sugababes zatrudniło Norwegów przy zapowiadanym na marzec 2010 r. albumie „Sweet 7”).

Nie sposób jednak pominąć niechlubnego faktu, iż niektórzy zarzucali duetowi Stargate wtórność i brak pomysłu przy nagraniach „With you” Chrisa Browna czy „Tattoo” Jordin Sparks, posądzając ich o desperacką próbę powtórzenia sukcesu „Irreplaceable” Beyoncé przez tworzenie swoistych kopii tego nagrania. Z krytyką spotkała się również kompozycja „Hate that I love you” duetu Rihanna i Ne-Yo, którą „Stylus Magazine” określił jako połączenie „Sexy love” i „So sick” Ne-Yo z elementami wspomnianego „Irreplaceable”.

Do zestawu przebojów, za które odpowiadają popularni Norwegowie, należy dorzucić jeszcze chociażby: „Don’t stop the music” i „We ride” wspomnianej wcześniej Rihanny, „Beautiful liar” Beyoncé i Shakiry, „Broken-hearted girl” Beyoncé, „Spotlight” Jennifer Hudson, „I call it love” Lionela Richie, „Bye bye” Mariah Carey czy „Scandalous” Mis-Teeq. Zdarza się jednak, iż przy niektórych nagraniach Stargate nie są ich jedynymi autorami czy producentami, np. przy wymienionym tu „Bye bye” również Mariah Carey figuruje jako współproducentka kompozycji, a także jej współautorka (razem z nią i ze Stargate autorem „Bye bye” jest Johnta Austin, który – notabene – szykuje się do swojego fonograficznego debiutu, współpracując przy tym, a jakżeby inaczej, z bohaterami tego artykułu).

W 2008 r. Stargate oraz amerykański raper Jay-Z założyli nową wytwórnię o nazwie StarRoc. 50% udziałów w firmie posiadają Norwegowie. Tyle samo ma Jay-Z, a dokładniej należąca do niego firma Roc Nation (oczywiste staje się zatem, że nazwa StarRoc to połączenie 2 innych nazw: Stargate oraz Roc Nation). Kontrakt z tą wytwórnią podpisał już m.in. zespół Sugababes. Stargate to obecnie silna marka, więc na pewno ich obecność w Roc Nation przyciągnie jeszcze wielu artystów, którzy mają spore szanse na osiągnięcie sukcesu dzięki stworzonym przez duet przebojom.

nagłówek – fot. Stargate (wizkhalifa.com)