Kim jest… RedOne?

RedOne – pod tym pseudonimem kryje się jedna z największych muzycznych sensacji ostatnich miesięcy. Wprawdzie może się wydawać, że żadna to sensacja, skoro mało kto w ogóle kojarzy tę ksywę, ale nic bardziej mylnego. Proponuję się wsłuchać w niektóre przeboje rozbrzmiewające przez ostatni rok na klubowych parkietach, w rozgłośniach radiowych całego świata czy na muzycznych kanałach. RedOne to naprawdę Nadir Khayat, producent muzyczny i autor piosenek, posiadający szwedzko-marokańskie korzenie. Wykonawcy niektórych piosenek, za które jest odpowiedzialny, wykrzykują w czasie pierwszych sekund nagrania pseudonim Nadira – tak najłatwiej rozpoznać utwory, w których „maczał palce”.

To właśnie on wyprodukował najlepiej sprzedający się singiel bieżącego roku – „Poker face”. Zresztą Lady Gaga nie tylko ten przebój nagrała dzięki RedOne’owi. Należy tu wymienić jeszcze jej debiutancki hit „Just dance” (za który producent został nominowany do nagrody Grammy w kategorii „Best Dance Recording”), jak i piosenkę „LoveGame”, a także singiel promujący ukazującą się w listopadzie reedycję albumu Gagi – „Bad romance”. RedOne wyprodukował w tym roku także takie przeboje, jak „Takin’ back my love” duetu Enrique Iglesias i Ciara, „Fire burning” Seana Kingstona, powrotny singiel Backstreet Boys – „Straight through my heart”, goszczące od kilku miesięcy na polskich antenach radiowych „When it was good” grupy Flipsyde, najnowszy singiel Sugababes pt. „About a girl” czy popularny w Wielkiej Brytanii utwór zyskującej nie tylko na Wyspach coraz większy rozgłos piosenkarki Little Boots pt. „Remedy”.

Nadir swoją karierę rozpoczął na początku XXI wieku, pracując z popularną wówczas szwedzką grupą A*Teens. W roku 2006 r. zagościł na światowych rynkach muzycznych dzięki utworowi „Bamboo”, który był oficjalną melodią Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej – FIFA World Cup 2006. Dzięki jego udziałowi możliwe było nagranie znacznej części utworów na pierwszy od 14 lat album popularnego boysbandu z przełomu lat 80. i 90. – New Kids On The Block. RedOne jest ponadto współodpowiedzialny za album Kat DeLuny, której pomógł m.in. przy przebojach „In the end” czy „Run the show”. Producent dodatkowo uczestniczył przy niektórych nagraniach dla: tegorocznej brytyjskiej debiutantki Pixie Lott (której pierwsze 2 single dotarły w Wielkiej Brytanii do pierwszego miejsca tamtejszej listy przebojów, chociaż akurat te utwory nie są wyprodukowane przez RedOne’a), Brandy oraz Akona. Z tym ostatnim RedOne ma dużo więcej wspólnego, ponieważ obaj panowie są współwłaścicielami wytwórni RedOneKonvict.

Do udziału przy tworzeniu swoich debiutanckich albumów zaprosili RedOne także: Leighton Meester, tj. aktorka znana z serialu „Gossip Girl”, oraz uczestnicy programów typu „Idol” – Alexandra Burke (zwyciężczyni piątej edycji brytyjskiego „The X Factor”, która ma już na swoim koncie 2 brytyjskie „numery jeden”) i Adam Lambert (finalista ósmej edycji programu „American Idol”, w którym zajął ostatecznie drugie miejsce). RedOne przyczynił się znacząco do ostatnich sukcesów niezwykle popularnego w Szwecji (uczestnika jednej z edycji tamtejszego „Idola”) piosenkarza Darina.

Grono artystów współpracujących z Nadirem jest oczywiście większe, ale w moim mniemaniu lista przytoczonych tu muzyków jest wystarczająco długa, aby uświadomić sobie, że RedOne to obecnie jeden z najbardziej topowych producentów na świecie.

Miejmy nadzieję, że kolejne lata będą równie udane dla jego nieustannie rozwijającej się kariery. Oby tylko rosnąca popularność nie przekładała się negatywnie na jakość kompozycji, bo taka tendencja niestety jest chyba najczęstsza w tej branży…

nagłówek – fot. RedOne (ladygaga.wikia.com)